گزارش های 9 ماهه شرکت ها امیدبخش است

یکشنبه, 26 دی 1395 ساعت 13:02

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس با اشاره به انتشار گزارش های 9 ماهه شرکت ها اظهار داشت: گزارش های 9 ماهه شرکت های بورسی به ویژه در گروه های دارویی، سیمانی و فلزات اساسی به ویژه معدنی ها امیدبخش و همراه با تعدیل مثبت شرکت ها بوده است. 

به گفته احسان عامری با وجود گزارش های 9 ماهه مناسب توسط شرکت ها، به علت کمبود نقدینگی شاهد تاثیر مثبت این گزارش ها بر معاملات نبوده ایم.

به گزارش بورس اخبار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس با اشاره به انتشار گزارش های 9 ماهه شرکت ها به "ایرنا" گفت: گزارش های 9 ماهه شرکت های بورسی به ویژه در گروه های دارویی، سیمانی و فلزات اساسی به ویژه معدنی ها امیدبخش و همراه با تعدیل مثبت شرکت ها بوده است.

وی از موافقت با راه اندازی «اختیار فروش» و روش جدید عرضه اولیه سهام موسوم به «ثبت سفارش» به عنوان، تحولات امیدبخش بازار سرمایه در هفته گذشته نام برد و گفت: برای تزریق نقدینگی به بازار سرمایه باید، سیاست های پایدار دنبال شود، تا از این طریق، سهامداران برای ورود به بازار سهام تمایل پیدا کنند.

الزام صندوق ها به سرمایه گذاری 5 درصدی در سهام

احسان عامری با اشاره به کمبود نقدینگی در بازار گفت: با هدف تزریق نقدینگی، صندوق ها برای سرمایه گذاری پنج درصدی منابع مالی خود در بازار سهام، ملزم شده اند.

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس با بیان این که الزام صندوق ها به سرمایه گذاری 5 درصدی در سهام می تواند، نقدینگی جدیدی را به بازار سرمایه تزریق کرده و رونق ایجاد کند، بیان داشت: البته برخی کارشناسان هشدار داده اند که تزریق منابع مالی صندوق ها به بازار سهام امکان دارد، موجب ایجاد حباب قیمتی در بازار سهام شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: حجم پایین معاملات، باعث شکل گیری بازاری کم رمق در هفته گذشته شده بود.

وی یادآور شد: برخی از کارشناسان نیز معتقدند الزام صندوق ها برای خرید سهام، به معنای ورود نقدینگی جدید از خارج از بازار سرمایه نیست، بلکه این منابع مالی در داخل بازار سرمایه وجود دارد که اکنون به خرید اوراق خزانه و سایر اوراق بهادار اختصاص دارد.

عامری همچنین به ممنوعیت بلوک زنی در بورس اشاره کرد و گفت: هرچند این تصمیمی کارساز و امیدبخش است، اما راه های مختلفی از جمله معاملات عمده یا بلوکی با نهادهای موجود در یک مجموعه، برای دور زدن این قانون وجود دارد.

مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس با بیان اینکه 53 نماد در بورس و 15 نماد در فرابورس در حال حاضر متوقف هستند، افزود: بر اساس گزارش ها، مجموع ارزش نمادهای متوقف شده حدود 700 هزار میلیارد ریال است.

این کارشناس بازار سرمایه با یادآوری این که توقف برخی نمادها ضروری بوده است، اضافه کرد: توقف نمادهای بانکی هر چند به علت اختلاف بانک ها با بانک مرکزی صورت گرفته، اما اثرات روانی گسترده ای بر بازار داشته است.

احسان عامری به شناسایی زیان توسط نمادهای بانکی در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: بلوکه کردن سرمایه ها، حجم معاملات بازار سرمایه را کاهش داده است.

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com