امروز بازار سرمایه شاهد بازاری متعادل بود

سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 15:45

با رشد قیمت نفت و فلزات پایه در بازارهای بین المللی، شاهد افزایش تقاضا و افزایش انگیزه خرید در شروع معاملات گروه های فلزی، معدنی، پالایشگاهی و پتروشیمی در بازار امروز بودیم. همچنین در فرابورس ، نقل‌وانتقال بیش از 533 میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 477 میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه  صورت گرفت.

 

با رشد قیمت نفت و فلزات پایه در بازارهای بین المللی، شاهد افزایش تقاضا و افزایش انگیزه خرید در شروع معاملات گروه های فلزی، معدنی، پالایشگاهی و پتروشیمی در بازار امروز بودیم که در نتیجه دادوستدهای مثبت آنها را درپی داشت تا جایی که در همان شروع بازار نمادهای ذوب، فروس، فنورد و کمنگنز صف خرید را تجربه کردند.

به گزارش بورس اخبار از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ، در ادامه بازار و با افزایش عرضه ها در نهایت گروه های مذکور متعادل به کار خود پایان دادند. علیرغم حمایت و خریدهای پرحجم حقوقی ها طی دو روز گذشته، در بازار امروز و با گذشت زمان معاملات، شاهد عقب نشینی خریداران و افزایش فشار فروش فروشندگان بودیم که از ساختار شکننده دادوستدها در این روزها حکایت دارد و می تواند افت قیمتی و روند فرسایشی و منفی بازار را درپی داشته باشد.

در گروه های منفی خودرویی و حمل و نقل، معاملات متعادل و مثبت نمادهای خاهن، ختور حسینا، حپارسا، خدیزل، خپویش و خموتور و افت قیمتی نمادهای حکشتی، خمهر، خوساز، خمحور، خفناور، خکمک، خمحرکه، حریل، حسیر و خگستر نمایان تر بود.

درگروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری که اکثرا معاملاتی متعادل در جریان بود، تشکیل صف خرید نمادهای ودی، ولساپا و وسرمد، معاملات مثبت نمادهای وتوسم، وآفری، دانا، امید، ولیز، وبملت، پردیس، وسپه، وبانک و وغدیر و معاملات منفی نمادهای وساپا، وبهمن (صف فروش)، واعتبار، سدبیر(صف فروش)، ولبهمن، سرچشمه، وتوصا، وگستر، ونوین و وسینا نمایان تر بود.

در گروه ساختمانی، ثالوند، ثاباد، ثاخت، ثباغ، ثمسکن، وآذر و ثامان نمادهای متعادل و مثبت و مابقی هم گروهی ها اکثرا با معاملاتی منفی سپری شدند.

گروه ماشین آلات و دستگاه‌های برقی شاهد معاملاتی اکثرا متعادل بودند که در این بین نماد بترانس پس از برگزاری مجمع عادی بطور فوق العاده انتخاب اعضاء هیئت مدیره متعادل و کم حجم به گردونه دادوستدها بازگشت.

به جز نمادهای آپ و پرداخت که متعادل با نوسانات مثبت همراه بودند، سایر نمادهای گروه آی تی و انفورماتیک اکثرا با معاملاتی متعادل و منفی دنبال شدند این در حالی بود که نماد آکنتور همچنان متوقف است و شایعاتی از بازگشایی نماد های وب در هفته پیش رو پس از اعلام و تعیین تکلیف انتقال پارس آنلاین شنیده می شود. نماد اخابر نیز پس از برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه متعادل به گردونه دادوستدها بازگشت.

همچنین در خبرها آمده بود دو شرکت پلی اکریل و زیرمجموعه مهم آن یعنی تولید مواداولیه الیاف مصنوعی از بورس اخراج شدند و آماده انتقال به بازار پایه فرابورس ایران می شوند.

در پایان معاملات نیز شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نمادهای پارسان، فملی، فخوز، مبین، وبملت و وغدیر با رشد حدود ۳۳ واحدی به ارتفاع ۹۶۲۴۱ واحد رسید که در این بین نمادهای ونوین و فولاد بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند.

در چهارمین روز کاری هفته منتهی به نیمه دی‌ماه، نقل‌وانتقال بیش از 533 میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 477 میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه فرابورس صورت گرفت؛ این در حالی است که روز گذشته شاهد دست به دست شدن‌ 432 میلیون ورقه به ارزش نزدیک به یک هزار و 627 میلیارد ریال بودیم که مقایسه مبادلات این دو روز، حاکی از افزایش حجم و کاهش ارزش دادوستدهاست.

بنا به این گزارش بورس اخبار از روابط عمومی فرابورس ایران، به موازات رشد حجم و کاهش ارزش مبادلات روز جاری، شاخص کل فرابورس نیز در پی دو واحد کاهش در ارتفاع 1055 واحدی ایستاد که معاملات مثبت در نماد «ذوب» مانع از افت بیشتر این نماگر شد.

نماد «ذوب» علاوه بر آنکه با حدود 4 واحد رشد قیمتی، پربیننده‌ترین نماد فرابورسی بود، از نظر حجم و ارزش معاملاتی نیز در صدر بازارهای اول و دوم ایستاد.

از سوی دیگر بیشترین افزایش قیمت مربوط به نماد «ودی» با 4.5 درصد رشد بود و بیشترین افت قیمتی را نیز نمادهای «دتولید» و «دبالک» تا سقف 4.9 درصدی متحمل شدند.

امروز سه‌شنبه 12 دی‌ماه، معامله‌گران سهام در بازارهای اول و دوم نقل‌وانتقال‌ افزون بر 213 میلیون سهم به ارزش 376 میلیارد ریال را رقم زدند و در تابلوهای مبادلاتی بازار پایه نیز 301 میلیون سهم به ارزش بیش از 189 میلیارد ریال را دست به دست کردند.

در این میان، نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی «فسا» و «جهرم» هر دو از گروه محصولات شیمیایی به ترتیب بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در بازار پایه به خود اختصاص دادند.

بازار اوراق با درآمد ثابت نیز که امروز میزبان جابه‌جایی بیش از 749 هزار ورقه به ارزش افزون بر 696 میلیارد ریال بود، فردا سیزدهم دی‌ماه پذیرای عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا603» خواهد بود.

همچنین معامله‌گران تابلو اوراق تسهیلات مسکن در روز جاری بیش از ۵۶ هزار ورقه را به ارزش بالغ بر 41 میلیارد ریال خریدوفروش کردند.

گفتنی است در میان اوراق تسه، امتیاز تسهیلات مسکن آذرماه ۹۶ با دادوستد بیش از ۲۸ هزار ورقه به ارزش بیش از 21 میلیارد ریال، با بیشترین اقبال از سوی معامله‌گران روبه‌رو شد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 دی 1396 ساعت 11:58

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com