در معاملات امروز / بورس باز هم رکورد زد

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 17:04

در پی دور جدید رکورد شکنی بورس ، شاخص آن امروز(دوشنبه) برای دومین روز متوالی با رشد دوهزار و 81 پله ای به جایگاه 104 هزار و 533 واحد صعود کرد.

 

به گزارش بورس اخبار ، روند ورود نقدینگی های جدید به بورس ادامه داشته و به تبع آن، استقبال فراوانی از گروه های مختلف بورسی شکل گرفته است.
بررسی ها نشان می دهد که اگرچه از اغلب صنایع بورسی استقبال شده، اما جذابیت صنایع بزرگ و یا شاخص ساز بیشتر از سایرین بوده است.
در معاملات امروز 2 میلیارد و 551 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش هفت هزار و 109 میلیارد ریال در 137 هزار و 477 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 639 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 63 واحد رشد کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 46 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور 2 هزار و 141 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و 761 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 2 هزار و 934 واحد رشد کرد.

** تداوم جذابیت فلزات اساسی
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 322 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 356 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه کانی های فلزی به ارزش 979 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 796 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم معاملات امروز، گروه چند رسانه ای صنعتی با دادوستدی به ارزش 694 میلیارد ریال قرار گرفت. گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 420 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و تاپیکو (سرمایه گذای نفت وگاز تامین) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

 آیفکس بر فراز قله تاریخی
شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز بیش از 10 واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 201 واحدی ایستاد.
در بازار فرابورس، بیش از یک هزار و 28 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و 232 میلیارد ریال خرید و فروش شد.
در معاملات امروز، نمادهای(پتروشیمی زاگرس)، هرمز و ذوب (ذوب آهن) بیشترین تاثیر مثبت و مارون (پتروشیمی مارون) و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) نیز بیشترین تاثیر منفی را در رشد شاخص داشتند.

دلایل رکورد شکنی و رشد بی سابقه بورس
«احسان رضاپور» کارشناس مسایل اقتصادی و بازار سرمایه در گفت وگو با ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه و رشد شاخص بورس گفت: اخباری به نقل از مسوولان بیان شد که توجهات را به سوی بورس جلب کرد؛ مسوولان در اظهارات خود، عزمشان برای کنترل فعالیت های سفته بازان در بازارهای مختلف را مورد تاکید قرار دادند.
وی ادامه داد: همچنین اخباری خبری منتشر شد درباره این که شرکت ها مجاز شده اند تا ارز ناشی از صادرات را با قیمت بالای 6 هزار تومان به فروش برسانند که این موضوع می تواند افزایش سودآوری شرکت های بورسی را به دنبال داشته باشد.
این کارشناس مسایل اقتصادی درباره چشم انداز حرکت بورس در آینده، بیان داشت: تصمیماتی که درباره نرخ ارز ناشی از صادرات شرکت ها اتخاذ شده و همچنین وضعیت شاخص های کلان اقتصادی و تحریم ها می تواند، روند حرکت آینده بورس را مشخص کند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: تعاملات سیاسی داخلی و بین المللی، اجرای طرح های اقتصادی، وضعیت تولید و فروش شرکت ها، تصیمات درباره نرخ ارز، نرخ سود بانکی، کنترل نقدینگی و تعرفه صادرات و واردات از مهم ترین عواملی هستند که می توانند بر وضعیت بازار سرمایه و بورس، تاثیرگذار باشند.
رضاپور با خاطر نشان اینکه توجه سرمایه گذاران بر بورس تحت تاثیر دو عامل خواهد بود، ادامه داد: عامل اول، وجود امنیت خاطر سیاسی و اقتصادی و دوم، وضعیت شاخص های مربوط به تولید و فروش شرکت هاست.
وی یادآور شد: هرچه پایداری بیشتری در چرخه اقتصاد، برنامه های منسجم در عرصه سیاسی کشور و تعاملات سازنده تر با دنیا وجود داشته باشد، پیامدهای مثبت تری در بورس رخ خواهد داد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 18:05

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com