عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی پارس - پارس

سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 13:31

اطلاعیه عرضه اولیه سهام عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی پارس (سهامی عام) در نماد "پارس" - روز چهار شنبه 20 تیر 1397

به گزارش بورس اخبار به نقل از روابط عمومی شرکت بورس ایران  روز چهار شنبه مورخه 20 تیر 1397 از مجموع کل 6،000 میلیون سهم شرکت شرکت پتروشیمی پارس تعداد 300 میلیون سهم معادل 5 درصد در نماد "پارس" برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش "محصولات شیمیایی " و گروه و طبقه "تولید مواد شیمیایی پایه بجز کود " در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد "پارس" به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.

حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی : 4،000 سهم

حداقل قیمت در ثبت سفارش : 22،400 ریال

حداکثر قیمت در ثبت سفارش : 24،000 ریال

 

 

درباره شرکت

شرکت پتروشیمی پارس در اسفندماه ۱۳۷۷ تاسیس و به­ نام شرکت پتروشیمی عسلویه به ­ثبت رسیده و فعالیت­های مؤثر آن با تشکیل هیئت مدیره جدید از تاریخ ۷۸/۰۷/۱۰ شروع شد. نام این شرکت با تصویب در جلسه فوق­العاده مورخ ۷۹/۰۲/۱۷ به پتروشیمی پارس تغییر یافت.

این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که در شمال خلیج­ فارس در بندر عسلویه می­باشد قرار دارد. این منطقه در حد فاصل ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و ۵۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس می­باشد. فعالیت­های اجرایی مرتبط با آن از سـال ۱۳۷۸ آغـاز گردید. کل سرمایه­ گـذاری ارزی انجام شده ۷۲۰ میـلیون دلار و سرمایه­ گذاری­ ریـالی انجام شده ۲۸۳۵ میلیارد ریـال بوده است. پنجاه درصد سهام شرکت پلیمر آریاساسول نیز متعلق به شرکت پتروشیمی پارس می­باشد. شرکت پتروشیمی پارس از سه واحد تولیدی و یک­ بخش برون­ واحدی تشکیل شده است:

۱. واحد استحصال اتان C۲+ Recovery & Fractionation :

سرانجام بعد از تلاش شبانه­ روزی کارکنان شرکت پتروشیمی پارس واحد استحصال اتان این شرکت در هفتم تیرماه ۱۳۸۵به‌یاد و خاطره شهدای هفت تیر حزب جمهوری اسلامی به دست ریاست محترم وقت مجلس شورای اسلامی افتتاح و مورد بهره­ برداری قرار گرفت. خوراک واحد، روزانه ۶۰۰۰۰ تن گاز می‌باشد ‌که ‌از پالایشگاه­های اول و دوم مجتمع گاز پارس جنوبی تامین می­ شود که پس از استحصال اتان و هیدروکربن­ های سنگین‌تر، ۴۸۰۰۰ تن در روز گاز سبک تحت عنوان (Sales Gas) به پالایشگاه­ها برگشت داده می‌شود تا جهت تامین خوراک سایر مجتمع­ها و یا تزریق به شبکه گاز سراسری استفاده گردد. محصولات این واحد عبارتند از:

۱- اتان: میزان تولید یک میلیون و ششصد هزار تن در سال می باشد که ۱۲۶۷۰۰۰ تن آن خوراک پتروشیمی آریاساسول و ۳۲۳۰۰۰ تن مابقی خوراک پتروشیمی جم را تامین می‌نماید.

۲-پروپان: میزان تولید ۹۸۰۰۰۰ تن در سال می­باشد که از طریق اسکله‌های‌ شرکت‌پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی صادر می‌شود.

۳-بوتان: میزان تولید ۵۷۰۰۰۰‌ تن در سال می­باشد که از طریق اسکله‌های شرکت‌پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی صادر می‌شود.

۴-گسولین: میزان تولید‌۸۶۰۰۰‌ تن در سال می‌باشد که به عنوان بخشی از خوراک پتروشیمی‌های جم و نوری (برزویه)وسایر مشتریان داخلی استفاده می­گردد.

۲. واحد اتیل بنزن Ethyl Benzene :

از دیگر واحدهای شرکت پتروشیمی پارس می باشد. خوراک واحد، ۱۷۵ هزار تن اتیلن از واحد الفین نهم (پتروشیمی آریاساسول)، ۴۴۰ هزار تن بنزن از آروماتیک چهارم (پتروشیمی برزویه) و در صورت نیاز تا ۴۰ هزار تن بنزن از آروماتیک سوم (پتروشیمی بوعلی سینا) و سایر منابع خریداری و تحویل واحد اتیل بنزن می گردد. محصول نهایی، ۶۴۵ هزار تن اتیل بنزن در سال می­باشد.

۳. واحد استایرن منومر Styrene Monomer :

خوراک: ۶۴۵ هزار تن اتیل بنزن و محصولات نهایی آن۶۰۰ هزار تن استایرن منومر، ۱۴ هزار تن تولوئن و ۶ هزار تن بنزن در سال

۴. بخش برون واحدیOffsite Facilities :

این بخش مشتمل بر واحد مخازن و خطوط لوله می باشد و با چهار مخزن ذخیره سازی LPG امکان ذخیره سازی ۱۲۰۰۰۰ تن LPG به منظور صادرات از طریق کشتی را برای شرکت فراهم می نماید.

ویژگی های شرکت
· یکی از تولید کنندگان بزرگ C۲+ در خاورمیانه.

· یکی ازتولیدکنندگان بزرگ استایرن منومر در دنیا

· دسترسی آسان به آب­های آزاد جهت صادرات محصولات LPG، استایرن منومر و تحویل به موقع آن

· بزرگترین تامین­ کننده نیاز داخلی استایرن منومر در داخل کشور که از این محصول برای تولیدات پلی ­استایرن و کالاهای مصرفی مختلف در صنایع پایین­ دستی استفاده می گردد.

· تزریق گاز طبیعی ( سوخت پاک )به شبکه‌سراسری‌گاز (IGAT) به مقدار حدود ‌‌۴۸۰۰۰‌ تن در روز‌‌ (از طریق مجتمع گاز پارس جنوبی)

شرکت منافع کلیه ذینفعان، توسعه صنایع پتروشیمی و تولید سوخت پاک حرکت می‌نماید. ما خود را متعهد می‌دانیم با استفاده از فن‌آوری و دانش روز و با کیفیت فرآیندها و محصولات در راستای بهبود مستمر تلاش نماییم.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 18:15
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com