در جریان بازار فرابورس؛ بیش از نیمی از ارزش کل معاملات در بازار اوراق با درآمد ثابت رقم خورد

شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 16:11

نخستین روز کاری این هفته در فرابورس ایران در حالی به پایان رسید که ارزش معاملات در بازار‌های نُه‌گانه فرابورس به بیش از یک هزار و 596 میلیارد و 887 میلیون ریال رسید و بازار اوراق با درآمد ثابت بیش از 57 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد.

 

به گزارش بورس اخبار از فرابورس ایران، حجم معاملات در مجموع بازار‌های فرابورس ایران امروز شنبه 23 تیر‌ماه 97 به 329 میلیون ورقه به ارزش بیش از یک هزار و 596 میلیارد ریال رسید که بازار اوراق با درآمد ثابت با حجم معاملاتی به میزان بیش از یک میلیون ورقه بهادار به ارزش 921 میلیارد و 770 میلیون ریال، 57 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس را در ختیار گرفت. در این میان «اخزا601» که شاهد نقل‌و‌انتقال بیش از 163 هزار ورقه به ارزش افزون بر 161 میلیارد ریال بود بیشترین حجم و ارزش معاملات را در این بازار از آن خود کرد.

داد‌و‌ستد‌ها در تابلو تسهیلات مسکن نیز با تغییر مالکیت 107 هزار و 500 ورقه به ارزش بیش از 74 میلیارد ریال پیگیری شد که در این میان داد‌و‌ستد های انجام شده در اوراق تسهیلات مسکن خرداد 97 با رقم زدن نزدیک به 30 درصد از حجم و ارزش معاملات در این تابلو، با بیشترین حجم و ارزش معاملاتی در صدر ایستاد.

به‌علاوه، در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس امروز بیش از 10 میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 205 میلیارد ریال در قالب معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد که نماد «اعتماد» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

نگاهی به معاملات بازار سهام نشان می‌دهد در روزی که گذشت بازار‌های اول و دوم فرابورس در مجموع شاهد جا‌به‌جایی بیش از 103 میلیون سهم به ارزش بیش از 248 میلیارد ریال بودند که نماد «دی» متعلق به بانک دی با حجم معاملاتی به میزان بیش از 41 میلیون سهم بیشترین حجم و نماد «ارفع» متعلق به شرکت آهن و فولاد ارفع با ارزش معاملاتی نزدیک به 66 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

همچنین بازار‌های پایه فرابورس نیز امروز میزبان معامله بیش از 214 میلیون سهم به ارزش بیش از 147 میلیارد ربال بودند که تابلو ب در حدود 82 درصد و تابلو ج بیش از 16 درصد از حجم معاملات در بازار پایه را در اختیار گرفتند.

 از سوی دیگر شاخص کل فرابورس در روزی که بیشترین اثر منفی را از جانب نماد‌های «ارفع» و «هرمز»، دو نماد حاضر در بازار دوم و متعلق به گروه فلزات اساسی، متحمل شده بود با کمتر از یک واحد کاهش در ارتفاع 1225 واحدی قرار گرفت. همچنین نماد «زبینا» که هفته پیش شاهد عرضه اولیه آن بودیم در کنار نماد «بمپنا» با افزایش قیمت 5 درصدی بیشترین افزایش قیمت را در معاملات روز جاری تجربه کرد.

شایان ذکر است سومین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال 97 با عرضه 10 درصد از سهام شرکت کشت و دام قیام اصفهان در نماد «زقیام»، دو‌شنبه 25 تیرماه به میزبانی بازار دوم فرابورس انجام خواهد شد.

آخرین ویرایش در شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 18:11
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com