پرواز آیفکس بر فراز ارتفاع 1686 واحدی / روز پرترافیک فرابورس ایران در توقف و بازگشایی نمادها

دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 16:39

فرابورس ایران معاملات دوشنبه خود را با تداوم رکوردشکنی شاخص کل و افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به دادوستدهای روز گذشته خاتمه داد.

 

به گزارش بورس اخبار از فرابورس ایران، در پایان معاملات 19 شهریورماه 1397 شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و 126 میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 301 میلیارد ریال در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورسی بودیم که در مقایسه با روز معاملاتی یکشنبه از افزایش 38 درصدی حجم و 40 درصدی ارزش معاملات حکایت داشت.

در همین حال شاخص کل فرابورس با جهش بیش از 43 واحدی معادل 2.6 درصد، سقف‌شکنی‌های روزهای اخیر خود را تداوم بخشید و در بالاترین قله تاریخی خود در سطح یک هزار و 686 واحدی ایستاد تا بدین ترتیب بازدهی این را از آغاز سال جاری تا کنون به بیش از 53 درصد برسند. این نماگر در آخرین روز معاملاتی فرابورس در سال 1396 در ارتفاع 1099 واحدی قرار داشت.

آیفکس در روزهای اخیر عمدتا تحت تاثیر مثبت از جانب نمادهای گروه پالایشی، فلزات اساسی و پتروشیمی قرار دارد و روز جاری نیز نمادهای «مارون»، «ذوب»، «شراز»، «هرمز» و «شاوان» 5 نماد نخستی بودند که تا سطح حداکثر 6.7 واحدی تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند.

بررسی معاملات نمادهای معاملاتی موجود در بازارهای اول و دوم فرابورس نشان می‌دهد نماد ذوب‌آهن با خرید و فروش حدود 77 میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی و حقوقی، بیشترین حجم و نماد پالایش نفت شیراز با معاملاتی به ارزش 208 میلیارد ریال، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشترین افزایش قیمت نیز متعلق به نمادهای «غدیس» و «سمگا» بوده و بالاترین کاهش قیمت مربوط به نمادهای «زشگزا» و «زقیام» از گروه زراعت و خدمات وابسته است.

معاملات فرابورس در بازار اول روز جاری با نقل و انتقال 94 میلیون سهم به ارزش 242 میلیارد ریال و در بازار دوم با جابه جایی 382 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 631 میلیارد ریال پیگیری شد. در بازار پایه نیز سهامداران 636 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 303 میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.

در این سه بازار همچنین نمادهای معاملاتی بسیاری متوقف یا بازگشایی شدند. بر این اساس 22 نماد تا پایان معاملات امروز بازار سهام فرابورس متوقف شدند که علت توقف 15 نماد مربوط به شفاف‌سازی شرکت‌ها در خصوص تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت، 4 نماد در ارتباط با اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت و 3 نماد دیگر نیز ناشی از برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده صاحبان سهام و افشای اطلاعات با اهمیت بود.

در سوی دیگر نیز شاهد بازگشایی نماد 18 نماد معاملاتی و یک حق تقدم نماد بودیم که بدین ترییب از روز پرترافیک توقف و بازگشایی نمادها در بازار سهام فرابورس حکایت داشت.

سرمایه‌گذاران نیز در بازار ابزارهای نوین مالی اقدام به معامله 11 میلیون ورقه به ارزش 2 هزار و 835 میلیارد ریال کردند که در تابلو اوراق با درآمد ثابت این بازار اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا705» با قیمت هر وقه 795 هزار ریال برای نخستین بار عرضه شد. کل فروش این سری اوراق توسط سرمایه‌گذاران حقوقی صورت گرفت و حقیقی‌ها در سمت خرید مشارکت 86 و 14 درصدی را رقم زدند.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 17:42
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com