شاخص در یک قدمی 147هزار واحدی ؛ استارت طلایی بورس با پول های تازه نفس حقیقی ها سکاندار ماندند

دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 16:53

در پایان معاملات امروز، بورس تهران نهمین کانال شکنی طی سه روز معاملاتی را به ثبت رساند، تا همچنان سرمایه گذاری کم ریسک بورسی در صدر توجه سرمایه گذاران باشد.

 

به گزارش بورس اخبار  از پایگاه خبری بازار سرمایه ، شاخص کل بورس تهران امروز با رشد چهار هزار و 764 واحدی به کار خود پایان داد.

در گزارش پیشین سنا، شرح کاملی از شروع معاملات تا ساعت های میانی ارائه شد.(شگفتی سازی بورس و یک رکورد شکنی دیگر)

 همانطور که گفته شد بورس تهران امروز به مدد نمادهای بزرگ حرکت پرشتابی را آغاز کرد و در ادامه با تسری موج تقاضا به سمت نمادهای کوچکتر، شاهد حرکت یکپارچه عمده نمادهای بازار سرمایه بودیم. شاهد این مدعا نیز پیشی گرفتن رشد شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن بود که چرخش دید سهامداران نسبت به روزهای گذشته را نشان میداد.

بورس تهران از آغاز تابستان تاکنون و در چند مقطع زمانی مختلف شاهد جذب نقدینگی های قابل توجهی بوده ، که این مهم نشان از تاثیر عوامل مختلف بر تصمیم سرمایه گذاران است. طی روزهای اخیر نیز عواملی چون کاهش التهابات بازارهای موازی، پوشش ریسک قابل توجه در بازار سهام و پتانسیل نهفته بورس برای رشد بیشتر ، مزید بر علت شده تا رشد این روزها سرعت مضاعفی به خود بگیرد.

طبیعتا با صعودی این چنین، انتظار رشد ارزش و حجم معاملات دور از انتظار نیست. بورس تهران امروز ارزش معاملاتی به رقم یک هزار و 25 میلیارد تومان را تجربه کرد تا رشد22  درصدی را نسبت به روز یکشنبه داشته باشد.

در بحث حجم معاملات نیز تالار شیشه ای شاهد معامله سه میلیارد و 492 میلیون سهم بود.

بیشترین ارزش معاملات در میان نمادهای بورسی متعلق به "فولاد" بود. این شرکت علاوه بر اینکه ارزش معاملات 920 میلیارد ریالی داشت، بزرگترین اهرم رشد شاخص نیز بود. فولاد مبارکه اصفهان در ابتدا تحت تاثیر هجوم خریداران به صف خرید رسید و در ساعات پایانی بازار با کاهش تقاضا به سمت عرضه حرکت کرد.

مشابه روند معاملات فولاد مبارکه اصفهان دربرخی دیگر از نمادهای بورسی دیده شد. به نحوی که امروز نمادهای صنایعی چون پتروپالایشی ها و فلزی – معدنی ها نیز باردیگر شاهد تزریق شدید نقدینگی از سوی سهامداران بودند و رشد قیمتی قابل توجهی را ثبت کردند.

همین هجوم نقدینگی به بازار باعث شد تا برای پنجمین روز معاملاتی پیاپی، حقیقی ها سکاندار تغییر مالکلیت بورس باشند. ارزش جابه جایی سهام معاملات امروز، 180 میلیارد تومان بود که از سوی حقیقی ها به حقوقی ها به ثبت رسید.

حقیقی ها امروز اقبال بیشتری به صنعت محصولات شیمیایی نشان دادند و در ادامه بیشترین خرید را در صنعت چندرشته ای صنعتی داشتند. اما در مقابل حقوقی ها حمایت خود را از صنعت تامین آب و برق و گاز آغاز کردند و در ادامه ذغال سنگ و قند و شکر مورد توجه این گروه قرار گرفتند.

در میان نمادها، بیشترین تقاضای حقیقی ها در نماد "وصندوق" بوده و بعد این گروه تحرک بیشتری در نماد "فولاد" داشته اند. حقوقی ها نیز بیشترین حمایت را از "امین یکم" داشتند و "کیان" رده دوم بیشترین خرید حقوقی ها را به خود اختصاص داد.

در نهایت بازار سهام تهران امروز با رشد 34 صنعت از 38 صنعت بورسی همراه شد، تا کارنامه درخشان روزهای گذشته همچنان به قوت خود باقی بماند و چشم انداز تجربه کانال های جدیدتر همچنان روشن باشد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 17:54
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com