حذف سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا از فردا

یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 17:33

معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا پس از ابلاغ وزیر صنعت، معدن و تجارت از فردا (دوشنبه) با برداشته شدن سقف رقابتی انجام می شود.

 

به گزارش بورس اخبار ، تاکنون سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا پنج درصد در روز بود اما دلالان با سوءاستفاده از این موضوع، به خرید از بورس و فروش آن به نرخ آزاد دست می زدند و مصرف کنندگان واقعی آسیب می دیدند.
امروز (یکشنبه) پس از حاشیه های فراوان، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به سازمان بورس و اوراق بهادار، دستور آزاد شدن سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا را ابلاغ شد.
بر پایه نامه «محمد شریعتمداری»، محدودیت در سقف رقابت محصولات برداشته شده و قیمت پایه اولیه همچنان بر مبنای نرخ 4200 تومانی محاسبه و اعلام شود.
بر این اساس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید پس از هر بار عرضه منجر به معامله، قیمت پایه را بر اساس میانگین چهار هفته ای عرضه شده تعدیل و به بورس اعلام کند و در نهایت شرکت های پتروشیمی مکلف به رعایت کف عرضه اعلام شده حداقل به میزان عرضه کالا در بورس، مطابق عرضه پارسال باشند.
بورس کالا نیز اعلام کرد: با توجه به تصمیم کارگروه تنظیم بازار و شرایط حاکم بر بازار محصولات پتروشیمی، از دوشنبه (فردا) همه محصولات پتروشیمی با دامنه نوسان قیمت باز معامله می شود.
به گزارش ایرنا، فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا به نرخ ارز 4200 تومانی، سبب شده بود دلالان با خرید از بورس کالا و فروش محصولات به نرخ ارز آزاد در بازار یا صادرات آن سود سرشاری به دست آورند.
این روند سبب رشد قیمت ها و محرومیت تولیدکنندگان بخش پایین دستی و مصرف کنندگان، از مواد اولیه ارزان شد.
انتظار می رود با آزاد شدن سقف معاملات، امکان دسترسی تولیدکنندگان به محصول در بورس افزایش و سود دلالان کاهش می یابد که به تدریج باعث حذف آنها می شود.

به نقل از ایسنا

آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 18:33
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com