رشد شاخص کل در معاملات امروز بورس / تثبیت آیفکس در عدد ۱۹۲۲ واحدی فرابورس

سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 16:36

انعکاس رشد قیمت های جهانی امروز به خوبی در معاملات بورس تهران نمایان بود. برتری نمادهای بزرگ بازار اگرچه، شاخص را با جهش بزرگی مواجه نکرد، اما مسبب اصلی تغییرات در جدول ارزش معاملات روزانه بود.

 

به گزارش بورس اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه ، شاخص کل بورس تهران با رشد ۳۵۰ واحدی، در حالی به کار خود پایان داد که شاخص هم وزن در مسیر نزولی قدم برداشت. به این ترتیب نماگر اصلی بورس تهران به میانه کانال ۱۵۸ هزار واحد رسید و شاخص هم وزن با افت ۹واحدی در کانال ۲۹ هزار واحد باقی ماند.

در معاملات روز سه شنبه ارزش معاملات به رقم ۴۷۱ میلیارد تومان رسید و نسبت به روز کار قبل افت ۱۶ درصدی داشت. همچنین حجم معاملات یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون سهم ثبت شد، این مولفه نیز نسبت به روز گذشته افت ۳۰ درصدی به همراه داشت.

امروز نگاه سهامداران تحت تاثیر روند بازارهای جهانی، حول محور گروه های فلزی-معدنی بود. بازارهای بین المللی در حالی آغاز به کار کردند، که فلزات مهم قیمت های جدیدی را تجربه کردند.  این مهم باعث شد تا نگرانی ها برای رکود جهانی تا حدی کم رنگ شود. در بازار لندن، مس توانست از مرز ۲هزار و ۶۰۰ دلار فاصله بگیرد. فلز روی هم اکنون در سقف ۶ ماهه قرار گرفته است و به ازای هر تن ۲هزار و ۷۸۸ دلار معامله می شود. محصولات فولادی نیز که در هفته های اخیر همواره در رنج منفی معامله می شدند، امروز رشد ۵ درصدی به جای گذاشتند. خوشبینی به خاتمه جنگ تجاری میان آمریکا و چین و خوشبینی به ثبات اقتصاد جهانی باعث شد تا بازارها با رشد تقاضا فعالیت خود را آغاز کنند.

بورس تهران نیز امروز با اهرم "فملی" در مسیر رشد قرار گرفت. بعد از ملی مس ایران، "فولاد" و "بفجر" بیشترین تاثیر را بر مسیر صعودی بازار گذاشتند. در مقابل شرکت های داروسازی دکتر عبیدی، معدنی و صنعتی چادرملو مانع از رشد بیشتر شاخص کل شدند.

در روندی متفاوت بورس تهران امروز شاهد عرضه در نمادهای بانکی و خودرویی بود. این موضوع باعث شد تا فلزات اساسی برترین گروه بازار شناخته شوند و ارزش معاملات حدود ۱۰۰ میلیارد تومانی را به ثبت برسانند. بانک ها در روز سه شنبه به رده دوم سقوط کردند، این گروه نیز امروز ارزش معاملات ۶۰ میلیارد تومانی به همراه داشت.

امروز تغییر مالکیت با چرخش به سوی حقیقی ها همراه شد. خالص تغییر مالکیت بورس تهران در رقم ۱۱میلیارد تومان قرارگرفت که حاصل دست به دست شدن سهام از سوی معامله گران حقیقی به حقوقی بود. امروز بزرگان بازار حمابت خود از صنعت بانکی ها آغاز کردند و در ادامه بیشترین جمع آوری صفوف را از نمادهای صنعت محصولات شیمیایی داشتند. در میان نمادهای بورسی بیشترین حمایت از بانک تحارت صورت گرفت.

کوچکترهای بورسی نیز امروز به سراغ نمادهای بزرگ رفتند و در صنایع معدنی و فلزات اساسی  بیشترین تقاضا را داشتند. حقیقی ها همچنین امروز در بیشترین صفوف تقاضا را در نمادهای "فملی"  و "های وب" داشتند.

امروز در میان صنایع بورسی ذغال سنگی ها بیشترین رشد قیمتی را داشتند و شاخص این گروه رشد ۵ درصدی به جای گذاشت. بر همین اساس انتشار و چاپ و تامین آب،برق و گاز در رده های بعدی قرار گرفتند.

بیشترین تقاضا امروز برای نماد "های وب" و به حجم ۲۶ میلیون و ۵۴۰ میلیون سهم ثبت شد. در آن سمت بیشترین عرضه نیز در نماد "حفارس" به حجم ۲ میلیون و ۸۲۶ میلیون سهم ثبت شد. بیشترین رشد قیمتی نیز مربوط به نماد "خراسان" بود و بیشترین افت قیمتی به "چکارن" رسید.

فرابورس

در جریان بازار امروز سه‌شنبه شانزدهم بهمن‌ماه بیش از ۸۴۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش حدود ۵ هزار و ۱۸۲ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس مورد مبادله قرار گرفت و شاخص کل فرابورس ایران نیز پس از افت‌وخیزهایی در نهایت بدون تغییر چندانی نسبت به روز گذشته بر روی عدد ۱۹۲۲ واحدی ایستاد و نوسان کمتر از یک واحدی را تجربه کرد.

بنا به این گزارش از فرابورس ایران، رصد معاملات سهام در بازارهای اول، دوم و پایه نشان می‌دهد در مجموع این سه بازار نماد «ذوب» به‌عنوان پرمعامله‌ترین سهم بازار شناخته شده و در عین حال بیشترین ارزش معاملاتی را نیز به خود اختصاص داده است. معامله‌گران بیش از ۱۸۹ میلیون سهم ذوب را به ارزش ۲۶۲ میلیارد ریال دست به دست کردند.

در مجموع این سه بازار بیش از ۶۷۲ میلیون سهم در ۸۵ هزار و ۹۹۶ دفعه دادوستد شد که ارزش بیش از یک هزار و ۹۳۹ میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

امروز در حالی نماد «ذوب» بالاترین تاثیر مثبت را تا سطح ۶ درصدی بر شاخص کل فرابورس گذاشت که در سمت مقابل نمادهای «مارون» و «زاگرس» روی‌هم‌رفته بیش از ۵ واحد اهرم منفی بر آیفکس گذاشتند.

در جریان بازار، نماد معاملاتی «وثخوز» به دلیل نوسان قیمت بیش از ۶۰ درصد به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی ناشر متوقف شد. علاوه بر این در پایان معاملات امروز شاهد توقف نماد معاملاتی «تجار» متعلق به شرکت گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان به منظور برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام در یکشنبه آتی ۲۱ بهمن‌ماه بودیم.

در سمت مقابل، نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری صنایع ایران «وایرا» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم از طریق انجام حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی شد.

اخزا ۶۱۴ صدرنشین بازار اوراق با درآمد ثابت

بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس امروز دادوستد ۱.۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال را در ۹۹۹ نوبت مبادلاتی به ثبت رساند. در این بازار اسناد خزانه اسلامی در نماد اخزا ۶۱۴ با ثبت معامله بیش از ۱۹۷ هزار ورقه به ارزش افزون بر ۱۶۶ میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داد.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی بیش از ۹۱ هزار ورقه تسهیلات مسکن خریدوفروش شد که ارزش این مبادلات بر ۵۲ هزار میلیارد ریال بالغ شد.

در این میان امتیاز تسهیلات مسکن دی‌ماه ۹۷ همچنان با بیشترین استقبال از سوی معامله‌گران روبه‌روست و اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال جاری نیز با بیشترین قیمت نسبت به سایر تسه‌ها یعنی ۶۲۸ هزار ریال مبادله شد

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 08:18
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com