http://www.bourseakhbar.net/images/main/banner/ba_telegram_g01.gif

 

استقبال بانک مرکزی از کاهش نرخ های سود علی الحساب سپرده های بانکی

سه شنبه, 27 بهمن 1394 ساعت 06:26

بانک مرکزی از اقدام شورای هماهنگی بانک ها و کانون بانک های خصوصی در جهت کاهش نرخ های سود علی الحساب سپرده های بانکی استقبال می کند.

 

به گزارش بورس اخبار از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در چارچوب وظایف و اختیارات خود، علاوه بر تلاش در جهت تنظیم سیاست های پولی و اعتباری مناسب، همواره نسبت به اجرای هرچه دقیق تر محتوای قانون عملیات بانکی بدون ربا اهتمام داشته و در سال های اخیر نیز بر اجرای این رویه تأکید ویژه ای کرده است.
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد : بخشنامه اخیر که بر ایجاد مکانیزمی برای تعیین و اعلام نرخ سود علی الحساب سپرده های بانکی بر اساس مبانی منطقی و محاسباتی، کمتر بودن نرخ سود علی الحساب از نرخ سود قطعی سپرده های بانکی و همچنین تسویه بانک با سپرده گذاران در پایان دوره مالی بر مبنای نرخ سود قطعی تاکید دارد، علاوه بر سازگاری با اصول بانکداری بدون ربا، از تبعات منفی ناشی ازعدم توجه به این موضوع و پرداخت سودهای علی الحساب بالا و نامتناسب با بازدهی فعالیت های اقتصادی که درعمل باعث وارد آمدن زیان به سایر ذینفعان (سهامداران) می شود، جلوگیری به عمل می آورد.
روابط عمومی بانک مرکزی تصریح کرد : بنابراین، تبعیت از رویکرد ارایه شده در بخشنامه یاد شده، اقدامی در جهت ایجاد تناسب و توازن میان سودهای پرداختی به سپرده گذاران و شرایط اقتصاد کلان، تامین منافع ذینفعان مختلف در فعالیت های بانکی و نیز تقویت ثبات مالی و شفافیت در صورت های مالی بانک ها می باشد.
با توجه به کاهش چشمگیر نرخ تورم که به طور طبیعی نرخ بازدهی اسمی فعالیت های اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار داده است، بانک ها و موسسات اعتباری در اجرای بخشنامه اشاره شده، به این جمع بندی منطقی رسیده اند که در شرایط کنونی لازم است در جهت تعدیل و کاهش نرخ های سود علی الحساب سپرده های نزد خود اقدام کنند.
روابط عمومی بانک مرکزی افزود : براین اساس رویکرد بانک ها وموسسات اعتباری در زمینه اصلاح و کاهش نرخ های سود علی الحساب سپرده های بانکی با اصول بانکداری بدون ربا و بخشنامه اخیر بانک مرکزی و نیز روندها و اقتضائات اقتصاد کلان کشور(به ویژه کاهش قابل ملاحظه نرخ تورم) همسو بوده و مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.
'متعاقب کاهش نرخ سود سپرده ها و در نتیجه کاهش هزینه تجهیز منابع در بانک ها، نرخ سود تسهیلات نیز به طور متناسب کاهش یابد و موجبات تقلیل هزینه تمام شده تولید کالاها و خدمات را در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فراهم سازد.'
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از این اقدام بانک ها استقبال کرده، بر رعایت آن توسط تمام نهادهای تحت نظارت خود تأکید می کند. بدیهی است بانک مرکزی با توجه به جایگاه نظارتی خود در این زمینه، بر اجرای مطلوب بخشنامه مذکور به طور موثر نظارت خواهد کرد.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 بهمن 1394 ساعت 08:26
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com