http://www.bourseakhbar.net/images/main/banner/ba_telegram_g01.gif

 

صعود 825 واحدی شاخص کل بورس

شنبه, 25 مهر 1394 ساعت 12:58

شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات اولین روزکاری هفته(شنبه)با 825 واحد رشد به ارتفاع 62 هزار و 799 واحدی رسید و برهمین اساس از نیمه کانال 62 هزار واحدی هم گذشت.

 

به گزارش بورس اخبار، در پایان معاملات امروز بازار سرمایه، داد و ستد 907 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 147 میلیارد تومان در53 هزار نوبت رقم خورد.
بیشترین تاثیر مثبت بر روند حرکتی دماسنج بازار هم امروز به نام نمادهای معاملاتی ؛ پارسان، تایپکو، شبندر؛ شبنا، وتجارت و وبملت تعلق داشت.
شاخص قیمت(وزنی - ارزشی) 324 واحد، شاخص کل(هم وزن)114 واحد، شاخص قیمت(هم وزن)97 واحد، شاخص آزاد شناور 1160 واحد ، بازار اول 719 واحد و شاخص بازار دوم 1010 واحد رشد کردند.
ارزش روز بازار نیز از 266 هزار میلیارد تومان به 269 هزار میلیارد تومان صعود کرد.

 موتور بورس رنجور و خمیده تهران که طی 19 ماه گذشته به دلیل مشکلات و ابهامات سیاسی و اقتصادی خاموش شده و با افت شدید قیمت‌ها سرمایه همراهان خود را بر باد داده بود، بعد از مدتها دوباره روشن شد.

 بورس اوراق بهادار تهران که از هفته گذشته به دلیل انتشار دو خبر مهم سیاسی و اقتصادی مسیر صعودی خود را بعد از مدتها رکود آغاز کرد، در معاملات اولین روز هفته به روند مثبت خود شدت داد و با افزایش قیمت و رشد تقاضا نشانه‌هایی از رونق دوباره را نمایان کرد.

 مهم ترین عامل در روشن شدن موتور بورس انتشار دو خبر مهم سیاسی و اقتصادی بود به طوری که تصویب کلیات و جزئیات برجام در مجلس موجب آغاز شدن روند صعودی بورس شد و صحبت های مهم رئیس جمهور در خصوص جهش اقتصادی و خروج از رکود در روز چهارشنبه این روند را تقویت کرد و موجب کاهش چشمگیر ترس و نگرانی حاکم در بازار سرمایه شد و تمایل آنها به خرید را تقویت کرد.

 این اخبار در شرایطی موجی از امید و انگیزه را در بین اهالی بازار سرمایه تقویت کرد که انتشار اخباری مبنی بر لغو تحریم‌های بین‌المللی در روز دوشنبه نیز روند صعودی بورس را مضاعف کرد و رشد این بازار را به اوج خود رساند به طوری که شاخص بورس تهران در معاملات امروز بعد از مدتها روند نزولی 825 واحد رشد کرد و دوباره به کانال 62 هزار واحدی برگشت.

 آخرین روند صعودی بورس تهران در 22 تیر ماه و یک روز قبل از اعلام نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای ثبت شد که در این روز شاخص بورس با رشد 1500 واحدی به محدوده 69 هزار واحدی رسید اما این رشد دوام چندانی نداشت و بورس تهران بعد از توافق نهایی هسته‌ای در روز 23 تیر ماه در میان بهت و ناباوری به فاز منفی رفت و روند نزولی خود را به مدت سه ماه ادامه داد و تا کانال 61 هزار واحدی عقب نشینی کرد.

 حاکم شدن فضای مثبت در بازار سرمایه در شرایطی رخ می‌دهد که در این مدت قیمت سهام شرکتهای مطرح و بزرگ به قیمت‌های اسمی نزدیک شده و زیان سهامداران مضاعف شده بود؛ تشدید این وضعیت و از بین رفتن سرمایه سهامداران و ارزش بازار شرکتهای بورسی موجب نگرانی مسئولین و نگارش نامه از سوی 4 وزیر به رئیس جمهور و در نهایت هشدار آنها برای تبدیل وضعیت رکودی بورس به بحران شد.

 به این ترتیب با انتشار این اخبار مهم سیاسی و اقتصادی بازار سرمایه بعد از ماه ها رکود و ناامیدی مجددا روند مثبت خود را آغاز کرد و با تکان خوردن قیمت سهام اغلب شرکتها موجب خوشحالی سهامداران زیان دیده و خوش بینی آنها نسبت به بهبود وضعیت آینده شد.

 در بازار امروز در حالی شاخص بورس رشد 825 واحدی را تجربه کرد و در کانال 62 هزار و 799 واحد متوقف شد که اغلب شرکتهای بورسی با افزایش قیمت و تقاضا مواجه شدند و شرکتهای کمتری روند منفی به خود گرفتند به طوری که شاخص بورس تهران به مدد رشد قیمت شرکتهایی مانند بانک ملت، نفت و گاز پارسیان، تاپیکو، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، بانک تجارت، بانک صادرات، غدیر، مپنا و کشتیرانی رشد 800 واحدی را تجربه کرد.

 امروز نیز همانند دو روز گذشته شرکتهای بانکی برترین گروه‌های صنعت بودند و به دلیل اقدامات جدید دولت و نیز کاهش شدید قیمت مورد اقبال اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند به طوری که در بازار امروز بانک تجارت با برخورداری از 13 میلیون صف خرید مورد توجه اهالی بازار قرار گرفت و در صدر جدول پر متقاضیان ایستاد. نفت و گاز پارسیان، بانک انصار و بانک سینا نیز از شرکتهای پر متقاضی برای خرید بودند.

 در معاملات اولین روز هفته در کنار رشد قیمت ها و بهبود تقاضا، حجم و ارزش بازار هم بعد از مدتها رشد کرد و 908 میلیون سهم به ارزش 147 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 269 هزار میلیارد تومان رسید.

 واکنش مثبت بورس به تصویب برجام در مجلس و همچنین صحبت های رئیس جمهور در خصوص جهش اقتصادی نشان داد که بورس تهران از ابهامات سیاسی و اقتصادی رنج برده و در صورت رفع این ابهامات آماده صعود است و این صعود و روند مثبت در شرایطی ادامه پیدا می‌کند که وعده‌ها محقق شده و نتیجه آن در اقتصاد کشور نمایان شود.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 25 مهر 1394 ساعت 18:14
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com