درباره قرارداد کرسنت به زودی سخن می گویم/ادامه استفاده از کارت سوخت بنزین توجیه ندارد

سه شنبه, 20 بهمن 1394 ساعت 12:50

بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت ایران با بیان اینکه درباره قرارداد کرسنت به زودی سخن خواهد گفت، افزود: شاید پیش و یا پس از برگزاری انتخابات پیش رو، درباره ابعاد این موضوع، بحث های خود را مطرح می کنم.

 

به گزارش بورس اخبار از ایرنا، زنگنه روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر افزود: در یک نشست خبری محدود که با حضور رسانه های موافق و مخالف مانند ایرنا، فارس و تسنیم برگزار می شود، نظرات خود را بیان می کنم.
وی با بیان اینکه بالاترین مرجع تعیین کننده درباره منافع ملی، شورای عالی امنیت ملی است، افزود: برخی منتقدان با وجود اطلاع از مصوبه این شورا درباره این موضوع صحبت می کنند.
وزیر نفت اضافه کرد: من به دلیل مصوبه شورای عالی امنیت ملی سکوت کرده ام که این سکوت به من ضربه زده است.
زنگنه با انتقاد از بیان مطالبی که در مخالفت با منافع ملی قرار دارد، ادامه داد: طرف مقابل از برخی سخنان مخالفان در داخل کشور سوءاستفاده کرده و ادعاهای جدیدی را مطرح می کند.
وزیر نفت گفت: بر این اساس ادعاهایی درباره خسارت 50 میلیارد دلاری قراردادهای کرسنت بیان می شود که درست نیست.

**موافق ادامه استفاده از کارت سوخت نیستم
زنگنه با بیان اینکه «موافق ادامه استفاده از کارت سوخت بنزین نیستم»، گفت: به نظر من این کار هیچ توجیهی ندارد.
وی ضمن اشاره به اینکه دولت درباره قیمت بنزین هنوز تصمیمی نگرفته و هیچگونه بحثی در این باره نشده است، گفت ادامه استفاده از کارت های سوخت بنزین هزینه زیادی را به کشور تحمیل می کند.
زنگنه افزود: برخی از اعضای دولت خواستار تداوم استفاده از این کارت ها هستند و می گویند که اطلاعات فراوانی از طریق آنها جمع آوری خواهد شد اما به نظر من این کارت ها کاربردی ندارند.
وی ادامه داد: در صورت استفاده از این کارت ها، اطلاعات مفید جدیدی جمع آوری نخواهد شد و فقط پول اضافی برای نگاه داشتن این سامانه و کارت های سوخت بنزین هزینه خواهیم کرد.
زنگنه گفت: برخی پیشنهاد داده اند در صورت استفاده نکردن از کارت سوخت شخصی، هزینه ای اضافه از رانندگان گرفته شود که به نظر من نادرست است زیرا سبب فساد می شود.
زنگنه ادامه داد: البته هنوز من تصمیم نهایی را اخذ نکرده و پیشنهادها را به دولت ارائه کرده ام تا دولت نظرنهایی را اعلام کند.
وزیر نفت اضافه کرد: با هر کاری که سبب دونرخی شدن نرخ سوخت شود، مخالفم زیرا باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. البته کارت سوخت گازوئیل همچنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

**سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری در صنعت نفت
وزیر نفت با بیان اینکه نیاز به 200 مبلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت وجود دارد، افزود: در بخش بالادستی صنعت نفت (شامل توسعه میدان های مشترک و افزایش ضریب بازیافت) باید 130 میلیارد دلار و در بخش پایین دستی از جمله پتروشیمی و پالایشگاه به ٧٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.
زنگنه گفت: منابع داخلی برای تامین این مقدار سرمایه کافی نیست و باید از منابع خارجی استفاده کنیم و بر این اساس، به دنبال جذب سرمایه گذاری های جدید از خارج از کشور هستیم.
وی با بیان اینکه مدل جدید قراردادهای نفتی برای جذب سرمایه گذاری های جدید تدوین شده است، اضافه کرد: رقابت سنگین در منطقه برای جذب سرمایه گذاری در صنعت نفت وجود دارد و ایران نیز باید بتواند سرمایه های مورد نیاز را جذب کند.

**تکمیل پارس جنوبی با 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری
وزیر نفت در تشریح وضعیت توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی گفت: برای شتاب بخشیدن به توسعه فازهای پارس جنوبی و جبران عقب ماندگی های گذشته، اقدام به اولویت بندی ١٧ فاز در حال توسعه پارس جنوبی کردیم.
به گفته زنگنه بدین ترتیب هفت فاز در گروه فازهای اولویت اول و 10 فاز در اولویت دوم قرار داده شده است و بر روی تکمیل توسعه هفت فاز اولویت دار تمرکز کرده ایم.
وی اضافه کرد: بر این اساس سال گذشته فاز ١٢ پارس جنوبی (معادل سه فاز عادی) را به بهره برداری رساندیم و امسال نیز فازهای 15 و 16 افتتاح شدند.
وزیر نفت با بیان اینکه دولت یازدهم از افتتاح فازهای تکمیل نشده پارس جنوبی خودداری کرده است، گفت: فاز 17 پارس جنوبی نیز اکنون از گاز قرضی فازهای 6،7 و 8 و فاز 18 نیز با گاز برداشت شده از سکوی دریایی در حال فعالیت است.
زنگنه ادامه داد: فازهای ١٧ و ١٨ نیز در اوایل سال 1395 به طور رسمی افتتاح می شود و در صورت رفع مشکلات مالی تا پایان امسال فازهای 19، 20 و 21 نیز به بهره برداری خواهند رسید.
وی با بیان اینکه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز 14 تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری خواهند رسید، گفت: با افتتاح این فازها، دغدغه عقب ماندگی از کشور قطر در تولید گاز از میدان پارس جنوبی برطرف خواهد شد.
وزیر نفت با بیان اینکه توسعه فازهای پارس جنوبی در دوران سخت تحریم و در زمانی انجام شد که به دلیل کاهش قیمت نفت با مشکل کمبود منابع مالی مواجه بودیم، اضافه کرد: برای توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی به ٣٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

**افزایش ظرفیت پالایش نفت کشور به 3.2 میلیون بشکه در روز
زنگنه در ادامه به برنامه های وزارت نفت اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ظرفیت پالایش نفت خام کشور تا پایان برنامه پنجساله ششم توسعه به سه میلیون و 200 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
وزیر نفت همچنین به افزایش کیفیت بنزین و گازوئیل اشاره کرد و افزود: اکنون میزان تولید بنزین یورو 4 کشور به 24 میلیون لیتر در روز رسیده است ، در حالی که در ابتدای دولت یازدهم حدود 2.5 میلیون لیتر در روز بود.
زنگنه درباره افزایش کیفیت گازوئیل نیز گفت: گازوئیل نیز با ١٠ هزار پی پی ام گوگرد در کشور تولید می شد که اکنون میزان آن به 50 پی پی ام کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه با افتتاح فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به زودی واردات بنزین متوقف می شود، اضافه کرد: پیشرفت روند ساخت این پالایشگاه به ٩٠ درصد رسیده و پیش بینی شده است در سال آینده دو فاز آن به بهره برداری برسد.
وزیر نفت با بیان اینکه این پالایشگاه بنزین یورو 4 و 5 تولید خواهد کرد، ادامه داد: این پالایشگاه که به عنوان بزگترین طرح پالایشی کشور شناخته می شود تا پایان دولت یازدهم در مدار فعالیت قرار خواهد گرفت.
وی گفت: پروژه های پالایشی سیراف، جاسک و آناهیتا از جمله طرح های پالایشگاهی کشور هستند که با بهره برداری از آنها خام فروشی میعانات گازی متوقف می شود.

**گازرسانی به ٨٠٠ هزار خانوار روستایی در یک سال گذشته
وزیر نفت در ادامه به توسعه شبکه گازرسانی در کشور اشاره کرد و افزود: در یک سال گذشته به ٨٠٠ هزار خانوار روستایی گازرسانی شده است.
وی به اجرای طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد: اجرای این طرح های گازرسانی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و عدالت بوده است.

**طرح وزارت نفت برای مبارزه با قاچاق سوخت
وزیر نفت در ادامه گفت وگو با خبرگاران به برنامه های وزارت نفت برای مقابله با قاچاق سوخت اشاره کرد و گفت: توزیع گازوئیل به خودروهای دیزلی از مهرماه امسال بر اساس پیمایش و اطلاعات بارنامه انجام شده و این امر کاهش مصرف روزانه حدود چهار تا پنج میلیون لیتری این سوخت را سبب شده است.
به گفته زنگنه میانگین کاهش مصرف گازوئیل کشور در سال جاری روزانه حدود هفت میلیون لیتر بوده که بخشی از آن به علت اجرای طرح پیمایش است.

**وضعیت پرداخت بدهی متهم بزرگ نفتی
وزیر نفت درباره مبارزه با فساد نیز گفت: فساد معروف دیگری نیز وجود دارد و نمی خواهم نام آن را ببرم.
زنگنه اضافه کرد: متهم در چند سال گذشته بارها اعلام کرده است که قصد دارد هفته آینده بدهی خود را بپردازد، اما با گذشته این سال ها هنوز، هفته آینده مورد نظر وی سر نرسیده است.

**طلب نفتی 4 میلیارد دلاری ایران
وی درباره طلب های نفتی ایران گفت: ایران از شرکت های یونانی، شرکت انگلیسی - هلندی رویال داچ شل و شرکت ساراس ایتالیا حدود چهار میلیارد دلار طلب دارد.
وزیر نفت با بیان اینکه شرکت های شل و ساراس آماده پرداخت بدهی های خود هستند، افزود: شرکت های یونانی به دلیل بحران مالی، مشکلاتی در پرداخت بدهی خود دارند و بر این اساس تصمیم گرفته شد بدهی آنها قسط بندی شود. اکنون در حال مذاکره درباره جدول زمان بندی و جزئیات پرداخت اقساط هستیم.
وی با بیان اینکه فرایند پرداخت بدهی هند، چین، ژاپن، کره جنوبی و امارات نیز آغاز شده است، گفت: بدهی این کشورها مربوط به بانک مرکزی است و این بانک باید مشکلات خود را در این زمینه برطرف کند.

**طرح عربستان برای جلوگیری از سرمایه گذاری در ایران
زنگنه در ادامه به طرح برخی کشورهای منطقه برای جلوگیری از سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت ایران اشاره کرد و گفت: این کشورها اعلام کرده اند که قصد دارند سهم شرکت های نفتی خود را بفروشند.
وی افزود: بررسی ها نشان می دهد هدف اصلی این کشورها کاهش دادن رغبت و انگیزه سرمایه گذاران خارجی به طرح های صنعت نفت ایران در پساتحریم است.
زنگنه با تاکید بر اینکه منابع داخلی برای توسعه طرح های صنعت نفت کافی نیست و باید به سراغ منابع خارجی نیز رفت، افزود: با وجود اینکه قرار شده است 15 تا20 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به صنعت نفت اختصاص یابد، اما این مبلغ پاسخگوی نیازهای ما نیست.

** وجود مشکلات بانکی و بیمه ای بر سر راه افزایش صادرات نفت
زنگنه درباره افزایش 500 هزار بشکه ای تولید و صادرات نفت در پساتحریم، گفت: یخ های عمیق تحریم هنوز آب نشده است و باید منتظر ماند.
وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ایران مشتری برای نفت خود دارد، افزود: در همین زمینه قراردادهایی نیز بسته است، البته مشکلات بانکی و بیمه حمل و نقل باقی است که مربوط به تحریم ها نیست.
زنگنه اضافه کرد: برخی بانک ها به دلیل صحبت هایی که شده و جریمه هایی که در گذشته شده اند، هنوز در برقراری ارتباط با ایران نگرانی و ترس دارند.
وی تاکید کرد: با وجود همه این مسایل، از اواسط ماه فوریه (بهمن ماه) افزایش صادرات نفت ایران شروع شده است.

**افزایش تولید میدان های نفتی غرب کارون به 300 هزار بشکه
وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت در پی افزایش تولید و صادرات نفت خام است، گفت: با توسعه میدان های مشترک و افزایش ضریب برداشت تولید نفت و صادرات نفت خام افزایش می یابد.
زنگنه با بیان اینکه از اولویت های وزارت نفت، توسعه میدان های غرب کارون است، افزود: ظرفیت تولید آنها در ابتدای فعالیت دولت یازدهم 50 تا 60 هزار بشکه در روز بود که قصد داریم تا پایان کار دولت به روزانه ٣٠٠ هزار بشکه افزایش دهیم.
وی ادامه داد: همچنین با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی میزان تولید و صادرات میعانات گازی نیز بالا می رود.

**تولید ٢٢ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی تا سال 1396
وزیر نفت درباره توسعه صنعت پتروشیمی نیز گفت: ارزش تولید محصولات پتروشیمی در آغاز فعالیت دولت یازدهم بر پایه قیمت های سال ١٣٩٠، ١٦ میلیارد دلار بود.
زنگنه با بیان اینکه امسال ارزش تولید این محصولات به ١٨ میلیارد دلار می رسد، افزود: با اجرای طرح های جدید صنعت پتروشیمی تا پایان سال ٩٦، ارزش تولید محصولات پتروشیمی به بیش از ٢٢ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی ادامه داد: با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی مانند فازهای 15 تا 18 خوراک اتان که در مجتمع پتروشیمی مصرف می شود، افزایش می یابد و در نتیجه ظرفیت تولید آنها بالا می رود.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 بهمن 1394 ساعت 17:51
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com