اظهارنظر درباره نشت اطلاعات نهانی در بازار سرمایه/ برخوردمان ضعیف است

سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 14:45

با توجه به تلاطم شاخص بورس در هفته‌های گذشته، صحبت‌هایی از نشت اطلاعات نهانی در بازار سرمایه شنیده می شد، معاون ناشران بورس نیز این موضوع را رد نکرده و معتقد است باید مسیری که دنیا می رود را ادامه دهیم و بسترهایی فراهم شود تا هیچ کس نتواند از کد معاملاتی دیگری استفاده کند.

 

به گزارش بورس اخبار از ایسنا روح الله حسینی مقدم در جمع خبرنگاران درباره احتمال درز اطلاعات نهانی در بورس تهران و برخورد قانونی با این موضوع گفت: بورس‌ها برای اینکه دامنه استفاده کنندگان از اطلاعات نهانی را کم کنند بسترهای نرم افزاری تشکیل می‌دهند و مقررات سفت و سخت وضع می کنند.

وی با بیان اینکه در بورس‌ها دستکاری قیمت و استفاده از اطلاعات نهانی جرم محسوب می‌شود، گفت: در دنیا اگر کسی از اطلاعات نهانی استفاده کند و با آن اطلاعات خرید و فروش انجام دهد مجازات های سنگینی برایش در نظر می گیرند.

حسینی مقدم تصریح کرد: ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. ما اسم تعدادی از دارندگان اطلاعات نهانی را مشخص کردیم مثلا اسم حسابرس، اعضای هیئت مدیره و مدیران ارشد به عنوان دارنده اطلاعات نهانی منتشر می شود و آن ها باید فرم هایی را پر کنند. این اطلاعات در سازمان بورس و سایت کدال منتشر می شود.

معاون ناشران و اعضا بورس تهران، توضیح داد: در بازه های زمانی بعدی بررسی می شود که آیا این افراد سهام خرید و فروش کرده‌اند یا خیر. در صورتی که خرید و فروش کرده باشند مجازات خواهند شد. اما مجازات های ما مانند مجازات های کشورهای دیگر نیست و سطح پایین تری دارد. ما در ایران مقابل دارندگان اطلاعات نهانی برخورد ضعیف تری داریم، ولی در دنیا با این تخلف هیچ شوخی ندارند.

وی اضافه کرد: در ایران نیز در گزارش‌های سالانه‌ای که مقام ناظر بورس منتشر می کند می بینیم که اسم آورده می‌شود که به طور مثال فلان مدیر، فلان حسابرس یا فلان مشاور از اطلاعات نهانی استفاده کرده و مجازاتی برایشان در نظر گرفته شود.

حسینی مقدم ادامه داد: ضعف ما اینجاست که نمی توانیم به صورت سیستمی این افراد را شناسایی کنیم. کارشناسان ما سعی می‌کنند به صورت چشمی بررسی کنند که چه زمانی گزارش منتشر شد. آیا شخص مورد نظر دارنده اطلاعات نهانی بوده یا خیر. در این مورد خطای انسانی وجود دارد اما در تمام دنیا، سیستم ها، خروجی این اطلاعات را می دهند و آن سیستم حتی مقام ناظر امنیتی هم در جریان قرار می گیرد که فلان شخص از اطلاعات نهانی استفاده کرده یا خیر.

وی اضافه کرد: در کشورهای خارجی حتی تا این حد موضوع را پیگیری می‌کنند که بدانند از شخص راجع به اطلاعات نهانی سوال شده است یا خیر.

او افزود: در کشور ما افراد به راحتی از کد معاملاتی یکدیگر استفاده می کنند، این ضعفی است که مربوط به بورس نمی شود باید بسترهایی فراهم شود تا هیچ کس نتواند از کد معاملاتی دیگری استفاده کند. اگر این مشکل حل شود می توان دارندگان اطلاعات نهانی را رصد کرد. این یک موضوع کاملا رایج در تمام بورس های دنیاست.

معاون ناشران و اعضاء بورس تهران ادامه داد: درز اطلاعات در بازار ها وجود دارد مثلا شده که مدیری خاص درمصاحبه یا جلسه ای علامت خاصی داده تا عده ای خاص فهمیدند این گزارش فلان محتویات را دارد. نمی شود رد کرد که نشت اطلاعات در کشورهای دیگر وجود ندارد. ایران در مرحله گذار است. با توجه به مقرراتی که وضع کردیم امیدواریم درز اطلاعات نهانی کمتر شود.

حسینی مقدم افزود: ما باید همان مسیری که دنیا می رود را برویم در جهان شرکت ها را خیلی مجبور نمی کنند که هر زمانی به سازمان بورس گزارش دهند. آن شرکت ها برای گزارش گری برنامه خاص خود را دارند و خود شرکت  این فرهنگ را دارند که اطلاعاتی را که باید را افشا کنند ضمن اینکه در آنجا وقتی حرف از الزام قانونی می شود پشت آن مجازات های سنگینی هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: گزارش گری در بازار حق سهام دار است. البته نمی شود همیشه چکشی برخورد کرد، باید فرهنگ سازی شود و شرکت ها بدانند که ذی نفعان و استفاده کنندگان مالکان شرکت یا آن‌هایی هستند که به این شرکت اعتبار می‌دهند و کمک می‌کنند که توسعه پیدا کند. باید فرهنگ شود که این گزارش دهی  به منافع سهامدارانش ضربه نمی زند.

حسینی افزود: زمانی شرکتی رقیب دارد و اگر اطلاعاتی را منتشر می کند و رقیبش از آن اطلاعات استفاده می کند. در آن رمان شرکت می تواند به سازمان بورس اعلام کند تا سازمان اجازه دهد اطلاعاتی که رقیبش استفاده می کند را منتشر نکند.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 16:45
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com