http://www.bourseakhbar.net/images/main/banner/ba_telegram_g01.gif

 

مشکل بیمه نفتکش های ایرانی و کشتی‎ های غیرنفتی تقریبا حل شد

یکشنبه, 16 اسفند 1394 ساعت 18:18

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد در پی رایزنی های این شرکت و وزارت امورخارجه مشکلات بیمه ای کشتی‎های ایرانی «تقریبا حل شده است».

 

به گزارش بورس اخبار از شرکت ملی نفتکش، «علی اکبر صفایی» گفت: شرکت ملی نفتکش ایران از مدت ‎ها پیش و با برنامه راهبردی پساتحریم برای از سرگیری فعالیت ناوگان خود در بازار اروپا، مذاکرات گسترده ‎ای را با گروه‎های عضو مجمع بین ‎المللی «آی.جی.آ» (IGA) انجام داد که خوشبختانه با این اقدام ها و رایزنی‎ های گسترده گروه اجرای برجام و وزارت امورخارجه، مشکل موجود تقریبا حل شده است و بزودی ورود‎ کشتی ‎های ناوگان به این کلوپ ‎ها میسر خواهد شد.
صفایی همچنین از رفع مشکل پوشش بیمه پی.اند.آی (P&I) ناوگان نفتکش ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با رفع این مشکل، شاهد حضور کشتی ‎های نفتکش ایرانی در بازارها و بندرهای بزرگ اروپایی خواهیم بود.
در بیمه پی.اند.آی مسئولیت مالکان کشتی پوشش داده می‏شود که این قرارداد در فرایند بازرسی، مشاوره و در بسیاری از موارد آموزش منعقد می‏شود.
وی درباره آخرین وضعیت رفع مشکل بیمه نفتکش ها، گفت: با وجود اجرای برجام و رفع همزمان تحریم ‎های بیمه ‎ای، گروه های عضو مجمع بین ‎المللی «آی.جی.آ» به ارائه پوشش کامل به کشتی‎های ایرانی یا کشتی‎های تجاری مرتبط با ایران، قادر نبودند.
وی افزود: بخش قابل توجهی از ساختار این کلوپ‎ ها با اتکا به بیمه ‎گران آمریکایی تامین می‎شود که همچنان با توجه به تحریم ‎های اولیه آمریکا، مجاز به ارتباط تجاری با ایران نیستند.
شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود.
با توجه به ریسک بالای حمل محموله های نفتی، بندرهای بسیاری از کشورها به شرطی اجازه تردد به نفتکش ها را می دهند که زیر پوشش بیمه های معتبر بین المللی قرار داشته باشند. بر این اساس حضور نفتکش های ایرانی در بندرهای اروپایی با مانع روبرو شد.
در صورت رفع مشکل بیمه، نفتکش های ایرانی افزون بر حمل نفت ایران به مقصد اروپا، می توانند نفت شرکت های بین المللی را نیز به بندرهای مختلف حمل کنند.

به نقل از ایرنا

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com