http://www.bourseakhbar.net/images/main/banner/ba_telegram_g01.gif

 

سیاست های گذشته تبعات ویرانگری در حوزه سرمایه گذاری مسکن داشته است

پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 ساعت 10:45

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: اطلاعات اولیه سرشماری سال 1395 حاکی است که سیاست‌های مخرب اقتصادی گذشته تبعات ویرانگری در حوزه سرمایه گذاری در بخش مسکن داشته است. 

به گزارش بورس اخبار به نقل از ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «حامد مظاهریان » در نخستین جلسه اتاق فکر مسکن در سال جاری افزود: درحالی‌ که در گذشته با احتیاط درباره آمار خانه‌های خالی صحبت می‌شد، اما داده‌های سرشماری اخیر نشان‌ دهنده ابعاد نگران کننده‌ای از میزان سرمایه‌گذاری کلانی است که در خانه‌های خالی حبس شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید با استفاده از تجارب جهانی و مطالعات داخلی سیاست‌گذاری درستی در قبال خانه‌های خالی انجام دهیم، افزود: رونق بازار مسکن نیازمند بازتعریف مجدد است.
وی گفت: تصور ذهنی مردم از رونق بازار مسکن، حدفاصل سال‌های 1389 تا 1391 است و فکر می‌کنند رونق یعنی پروانه‌های ساخت مسکن و مصرف سیمان و سایر مصالح باید به‌ مانند آن زمان بیشتر شود، درحالی ‌که باید به ‌طور شفاف در جامعه تبیین شود که تکرار آن اتفاقات در جامعه ‌نه ‌تنها مطلوب نیست، بلکه امکان‌پذیرهم نیست.
به گفته وی، سرمایه‌هایی که می‌توانست بخش مولد اقتصاد کشور را به حرکت درآورد اکنون با برآورد تقریبی 200 میلیارد دلار در خانه‌های خالی به تله افتاده است و تداوم تولید خانه‌های بدون متقاضی مصرفی نه‌ تنها درست نیست بلکه شرایط اقتصادی نیز آن را توجیه نمی کند.
مظاهریان اظهارداشت: انتشار گزارش مرکز آمار ایران در اسفند ماه سال 95 به گستره‌ای از دغدغه‌‌ها دامن زده است ، از این رو یکی از اقدامات مهم فهم درست آمار ارایه شده و سپس تفسیر داده‌ها و استفاده از آن در فرایندهای مربوط برنامه‌ریزی مناسب در حوزه مسکن است.
مظاهریان بیان داشت: در بخش اول باید به فهم درستی از آمار حاصل از سرشماری در مورد درصد خانه خالی، درصد خانه دوم و میزان واحدهای ناتمام در کشور رسید و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده گزارش‌های مفصلی از سوی مرکز آمار ارایه شود.
معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: در بخش دوم باید تجارب داخلی و جهانی را مورد بررسی قرار دهیم که راهکارها در مواجهه با خانه خالی چیست؟ یکی از ابزارها باید مالیات باشد، پیشنهاد دیگر تغییرعملکرد این خانه‌ها برای دیگر نیازهای شهری مانند هتل ‌آپارتمان و غیره است، اما باید دید چقدر ظرفیت وجود دارد و فرایند آن باید به چه صورتی انجام شود.
وی در ادامه گفت: البته برخی کشورها مانند قبرس و اسپانیا با سیاست‌گذاری‌هایی مانند دادن اقامت توانستند مشکلات خود در مورد خانه‌های خالی را برطرف کنند، اما این مساله موضوعی است که کشور ما به ‌طورجدی در برابر آن قرار نگرفته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سرمایه‌گذاران خانه‌های خالی به نظر می‌رسد به تفاوت وضعیت موجود با گذشته پی‌برده‌اند اما گروهی همچنان با پافشاری بر عقایدِ خود و به امید اینکه این دوران نیز می گذرد و به سود خود دست خواهند یافت در فکر تداوم وضعیت گذشته هستند. از دیگر سو درحالی که میزان سرمایه هنگفتی در خانه‌های خالی به تله افتاده است برنامه‌ریزی مسکن برای دهک‌های میانی و پایینی جامعه که مصرف کننده واقعی هستند نیازمند سرمایه است.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: اگر واقع‌ بینانه به این موارد توجه شود کسی که طی 4 سال موفق به فروش این آپارتمان‌ها نشده است با توجه به پرداخت بهره بانکی به ‌طور تقریبی از سرمایه آن چیزی باقی نمانده است و در حقیقت اتفاقاتی در حال رخ دادن است که هم‌اکنون ما تنها شاهد نوک قله کوه یخی هستیم و باید بتوانیم برای چاره‌جویی هم ‌فکری کنیم.
چندی پیش عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد: با توجه به وجود 2 میلیون و 600 هزار مسکن خالی در کشور، بیش از 250 میلیارد دلار از سرمایه های اقتصادی کشور بلا استفاده مانده است که هیچ سودی برای ما ندارد.

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com