http://www.bourseakhbar.net/images/main/banner/ba_telegram_g01.gif

 

معاون وزیر نفت: پتروشیمی ها به همه تعهدات ارزی عمل کردند

دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 14:46

معاون وزیر نفت اعلام کرد: پتروشیمی‌ها به همه تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند و تا پایان امسال حدود هفت میلیارد دلار دیگر به سامانه نیما عرضه می کنند.

 

به گزارش بورس اخبار ، «رضا نوروززاده» امروز (دوشنبه) در نشست خبری افزود: پتروشیمی ها با اجرای سیاست جدید ارزی از بیست و یکم فروردین امسال تا بیست و پنجم مرداد 2 میلیارد و 571 میلیون دلار ارز ناشی از صادرات به بازار و سامانه نیما تزریق کردند.
سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) که بیست و هشتم بهمن ماه پارسال به طور آزمایشی کار خود را آغاز کرده بود، از پنجم اسفندماه 1396 در دسترس بازرگانان و صرافان قرار گرفت.
نوروززاده گفت: پس از آغاز بحث های ارزی، رییس جمهوری اختیارات مربوط به واحدهای پتروشیمی زیرمجموع وزارتخانه های کار و دفاع را به وزیر نفت واگذار کرد که بر اساس آن جلسه هایی با حضور شرکت های پتروشیمی خصوصی و خصولتی برگزار شد.
وی درباره تذکر رییس جمهوری به برخی عرضه کنندگان ارز گفت: پس از سخنان رییس جمهوری، جلسه ای با معاون اول رییس جمهوری داشتیم که در آن جلسه وضعیت عرضه ارز توسط پتروشیمی بررسی و مشخص شد پتروشیمی ها به تعهدات خود در این باره عمل کرده اند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: حدود 25 درصد از درآمد ارزی پتروشیمی‌ها صرف تامین هزینه های مربوط به تجهیزات، قطعات یدکی، کاتالیست، مواد اولیه، هزینه حمل و پرداخت بدهی های ارزی می شود.

** اتکا به توان فنی و مهندسی کشور
نوروززاده درباره تاثیر تحریم ها بر صنعت پتروشیمی گفت: توان فنی و مهندسی کشور به گونه ای است که با مشکل روبرو نمی شود و این صنعت با قدرت به فعالیت خود ادامه می دهد.
معاون وزیر نفت درباره خروج برخی شرکت های خارجی از صنعت پتروشیمی کشور افزود: امیدواریم با تجربه تحریم دوره گذشته و روش های جدید جای شرکت های خارجی را پر کنیم.

**صادرات پتروشیمی به شرط تامین نیاز داخل
نوروززاده درباره تنظیم بازار پتروشیمی گفت: شرکت ملی پتروشیمی بر اساس وظیفه ذاتی خود بر عملکرد تولیدی شرکت‌های پتروشیمی نظارت می کند.
وی افزود: بخشی از تولید پتروشیمی تحت عنوان خوراک بین مجتمعی به سایر واحدها تحویل داده می شود.
این مسوول ادامه داد: شرکت های پتروشیمی تا زمانی که نیاز داخل تامین نشود اجازه صادرات ندارند. بر این اساس شرکت پتروشیمی تندگویان که تولید پت (ماده اولیه بطری آب معدنی) را برعهده دارد امسال هیچ صادراتی نداشت.
وی یادآوری کرد: وظیفه تنظیم بازار پتروشیمی در بخش پایین دستی برعهده وزارت صنعت است و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هیچ نقشی در معرفی مصرف کنندگان به کارخانه های تولید کننده ندارد.
«بارها به وزارت صنعت اعلام کردیم که در کالاهای مختلف از جمله کالاهایی که کمبود مواد اولیه وجود دارد همه‌ مصرف‌کنندگان با جزییات میزان مصرف به مردم معرفی شوند».

**نرخ خوراک پتروشیمی تغییر نیافته است
معاون وزیر نفت درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: نرخ خوراک بر مبنای 3800 تومان محاسبه می شود که هدف دولت از ارائه خوراک به این نرخ ترغیب سرمایه گذاری در این صنعت است.
وی افزود: در صورت تصمیم گیری برای تغییر نرخ خوراک، میزان آن اعلام می شود.
به گفته وی، قیمت ارز حاصل از عرضه پتروشیمی، فولاد، مس و آلومینیوم در سامانه نیما هفت هزار و 500 تومان است.
به گزارش ایرنا، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اکنون حدود 62 میلیون تن است که با راه اندازی طرح های جدید به 65 میلیون و 500 هزار تن افزایش می یابد.
افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و مصرف انواع خوراک، جلو خام فروشی در صنعت نفت را گرفته و می تواند برای کشور درآمدزایی بیشتری داشته باشد.

به نقل از ایرنا

آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 17:45
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com