اوایل زمستان امسال رکود را پشت سر می گذاریم تا وارد مدار رشد شویم

دوشنبه, 11 آبان 1394 ساعت 11:04

یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: من به اینکه اقتصاد ایران از اوایل زمستان امسال از رکود خارج شود، خوشبین هستم و فکر می کنم اوایل زمستان رکود را پشت سر می گذاریم تا وارد مدار رشد شویم و در سال 95 به رشد حداقل 3 تا 4 درصد و حتی 5 درصد نیز خواهیم رسید.

 

به گزارش بورس اخبار سعید لیلاز در گفت و گو با ایرنا، افزود: در حال حاضر رکود اقتصادی و مشکل اقتصاد ما کاهش شدید قیمت نفت است به گونه ای که امسال درآمد نفتی کشور از بدترین سال تحریم ها یعنی سال 92، حدود 40 میلیارد دلار کمتر خواهد بود.
وی تصریح کرد: آنچه باعث شد در سال 93 رونق اقتصادی پیدا کنیم، سیاست های اقتصادی دولت بود نه کاهش تحریم ها و در سال 95 نیز یقین دارم با توجه به مجموعه سیاست گذاری هایی که می شود و تحولاتی که در پیش است، حتما رونق و رشد را از سر می گیریم اما من ادعا نمی کنم که سال 95 یکی از بهترین سالهای اقتصادی ایران خواهد بود.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اطمینان دارم در سال 95 مجددا وارد مدار رشد خواهیم شد گرچه بهترین سال نخواهد بود اما یک رشد 3 تا 4 درصدی را می توانیم برای سال 95 انتظار داشته باشیم که نکته بسیار مثبت و با اهمیتی است.
وی افزود: با توجه به مثبت شدن رشد اقتصادی حتی پیش از هرگونه تحول در روابط خارجی، گامی مثبت در راستای تحول اقتصادی درون زا خواهیم داشت چرا که اساس تحول اقتصادی و معیشتی ایران چه در بعد اقتصاد کلان و چه در وضعیت زندگی مردم از طریق مدیریت ها و سیاستگذاری های دولت ممکن خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی با بیان آنکه هر اصلاح و حرکت اقتصادی برای پیشبرد رونق و رشد اقتصادی به ارتقای بهره وری نیاز دارد، گفت: البته سال ها طول می کشد که اتفاقی را که در اقتصاد ایران در زمینه بهره وری رخ داده جبران کرد.
وی از رشد اقتصادی و ارتقای بهره وری به عنوان دو عامل اصلی تولید ثروت و موثر در اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: البته هردو عامل از سال 84 تا 92 به نحوی آسیب دید که به نظر می رسد احیای اقتصاد و بازگشت به ریل اصلی تا سال 95 طول به طول انجامد.
لازم به ذکر است؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در سفر یک روزه به استان کرمان با ابراز امیدواری از حرکت رو به رشد اقتصاد کشور در سال 95 گفت: پیش بینی می کنم که سال 95 یکی از بهترین سال های رونق اقتصادی کشور باشد اما برای تحقق این امر باید مشکلات کوتاه مدت و گذرا را تحمل کنیم تا با تدابیر خوبی که دولت در این زمینه اندیشیده به اهداف مورد نظر دست یابیم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com