آخرین اخبار

 

شغل شریف سپرده گذاری - دکتر علی تابش

سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 13:25

سپرده گذاری در بانکها که زمانی شغل پیرزنان محسوب می شد امروزه به یک شغل محوری برای تأمین مایحتاج زندگی برای خانواده های قشر متوسط جامعه و راهی برای کسب سودهای سرشار بی دردسر برای قشر مرفه تبدیل شده است.

 

یک سپرده گذاری ده میلیون تومانی در بانکهای دولتی ماهانه یکصد و پنجاه هزار تومان یعنی نزدیک به یارانه یک خانوار 4 نفره سود بهمراه دارد و یک سپرده گذاری 500 میلیون تومانی ماهانه به اندازه حقوق های نجومی به جیب سپرده گذار وارد می کند. بانکها سپرده گذاری ها را بسیار آسان کرده اند و می توان همین نوع درآمدها و یا حتی بهتر از آنها را در سپرده گذاری های روزشمار که در آنها سپرده را می توان هر زمان بدون هیچ خسارت سودی خارج نمود کسب کرد.
سود های شیرین روز شمار یکی از منابع درآمد قابل ملاحظه در کسب و کار هائی است که با حجم نقدینگی بالا سروکار دارد. مثلاً میلیون ها کاربری که برای استفاده از سیستم های تاکسی های اینترنتی در حد 30 یا 40 هزار تومان در حسابشان نزد شرکتهای متولی این سیستم ها نگه میدارند سود های میلیاردی ماهانه به جیب این شرکتها سرازیر می کنند.
سود های سرشار سپرده گذاری با سیاست حفظ ارزش پول از سوی دولت دلربا تر شده است. شما پولتان را در بانک سپرده می کنید و خیالتان راحت است که دولت نمی گذارد ارزش آن در مقابل دلار و سایر ارزها کاهش یابد و ماهانه 1.5 تا 2 درصد سود می گیرید. چنین چیزی برای مردمی که در غرب زندگی می کنند تنها می تواند یک رویای شیرین باشد چرا که در آنجا در سال هم سود های ماهانه ما را دریافت نمی کنند.
دیده شده است که بطور فزاینده ای مردم به شغل شریف سپرده گذاری روی می آورند. سری به بانکها بزنید و از نزدیک ببینید که چطور برای گرفتن نیم درصد سود بیشتر بین مراجعه کنندگان و کارشناسان بانکها بحث است. روند کلی اینگونه است که اگرمیزان سپرده گذاری رقم زیادی باشد شانس چانه زنی خوبی با بانکها وجود دارد و می توان نرخ بهتری را از انها گرفت. با توجه به بی رمقی بازار مسکن افراد به فروش آپارتمان های خود و سپرده گذاری عواید فروش آن در بانک بعنون یک منبع درآمد خوب روی آورده اند کاری که عرضه باز هم بیشتر مسکن و بی رونقی افزون تر بازار مسکن را بهمراه آورده است. فردی که در زمان آغاز بکار دولت یازدهم آپارتمان خود را فروخته و در بانک سپرده گذاری کرده توانسته است سرمایه خود را تا به امروز دو برابر کند در حالیکه دارندگان املاک همچنان در رکودی بازار مسکن غرق هستند و سرمایه شان کاهش هم یافته است.
اینکه چرا سیستم مالی ما بگونه ای شده که سپرده گذاری از سرمایه گذاری های پر ریسک و دردسر دار در کارهای تولیدی بصرفه تر و اقتصادی تر است مشکلی است که دولت دوازدهم باید در این سرآغاز کار خود به آن بپردازد و آنر بعنوان یک بیماری که بجان اقتصاد کشور افتاده و بازار کارآفرینی و تولید را کساد کرده است، تلقی کند. در کشور های دیگری در جهان نیز سود سپرده گذاری بالا وجود دارد اما در این کشور ها ارزش واقعی سپرده ها حفظ نمی شود چرا که متناسب با نرخ های بهره بالا ارزش پول این کشور ها در مقابل ارزهای قوی کاهش می یابد. اما در ایران دولت های ما مجهز به درآمدهای سرشار نفت از کاهش ارزش پول متناسب با تورم و بهره های نجومی جلوگیری می کنند کاری که سپرده گذاری را تا این اندازه جذاب کرده است. اگر دولت های ما اجازه می دادند ارزش پول متناسب با تورم کاهش یابد هرگز این سپرده گذاری ها دلربا نمی شد.
این یک واقعیت تلخ است که طی 20 سال گذشته دولتهای ما با سیاست حفظ ارزش پول علیرغم وجود تورمِ بسیار بیشتر کشور ما در مقابل ارزهای قوی هزینه های هنگفتی متحمل شده و می شوند. می توان تخمین زد که طی این بیست سال صدها میلیارد دلار صرف اعمال این سیاست شده است. سیاستی که اقشار مرفه بسیار بیشتر از اقشار کم درآمد از آن بهره مند شده اند. اگر ما هرگز راضی نمی شویم که درآمد حاصل از فروش نفت متناسب با میزان ثروت مردم بینشان تقسیم شود و به داراها بیشتر از ندارها برسد باید مخالف سیاست حفظ ارزش پول علیرغم وجود تورم باشیم چرا که این سیاست دقیقاً همان کار را انجام می دهد و علت العلل افزایش فاصله طبقاتی در کشور است.
امید است دولت دوازدهم در اولین روزهای خود این سیاست اشتباه را متوقف کند و از حاتم بخشی به سرمایه های راکد دست بردارد. توقف این سیاست به تنهائی کافی است که سرمایه ها به سمت تولید سوق داده شود و رونق هرچه بیشتر آن و اشتغال زائی را بهمراه آورد.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 13:44
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com