حیله گران دنیای سهامداری را بشناسید

چهارشنبه, 07 شهریور 1397 ساعت 15:18

در طول تاریخ همیشه افراد فریبکار وجود داشته ‌اند، اما شناسایی حیله‌ گران دنیای سرمایه گذاری و به‌خصوص بازار سهام کار راحتی نیست و نمی ‌توان آن‌ ها را به ‌راحتی همچون شعبده ‌بازهای حاضر در سیرک شناخت. چراکه تقلب‌ ها و فریبکاری‌ های مختلفی در این حوزه وجود دارد.

 

 برای آگاهی بیشتر سرمایه گذاران سه مورد از فریب های رایج در بازار سهام را معرفی می کنیم تا از این پس، سهامداران با آگاهی بیشتر سرمایه گذاری کنند.

بالا بردن و پایین آوردن قیمت ‌ها

پر کردن و خالی کردن نوعی از کلاهبرداری در بازار سهام است که در آن برخی سرمایه گذاران (مانند کلاهبرداران) باعث می ‌شوند که قیمت یک سهم به شکل مصنوعی بالا برود. آن ‌ها قیمت یک سهم را «بالا می‌برند» تا به حدی نجومی برسد، سپس آن را «پایین می‌آورند». به ‌این ‌ترتیب سود بسیار زیادی را از تفاوت قیمت خرید و فروش به دست می ‌آورند.

کلاهبرداران با بالا و پایین بردن قیمت‌ ها در وهله اول تلاش می‌ کنند تا برای خود موقعیتی در یک سهم به وجود بیاورند. در بسیاری از مواقع سهام مورد نظر سهام بی‌ ارزشی از کار در می ‌آید که پیش ‌تر درباره آن ‌ها این‌ گونه فکر نمی‌ شده است.

توجه کنید که منظور از سهام بی ‌ارزش سهامی هستند که گران ‌اند و به ‌سختی در بازار نقد می‌ شوند. این وضعیت خطرناک است، چراکه وقتی بازیگران متقلب قیمت ‌ها را بالا می ‌برند و سرمایه گذاران می ‌فهمند چه اتفاقی رخ داده، دیگر برای آن ‌ها سخت خواهد بود که از شر این نوع سهم ‌ها خلاص شوند. به ‌این ‌ترتیب وحشت شایع می ‌شود و قیمت ‌ها سقوط می‌ کنند.

برای مثال، گروهی از سرمایه گذاران (شاید کلاهبرداران) هزاران سهم از یک شرکت را به قیمتی پایین می‌ خرند. سپس شروع به پخش شایعه‌ هایی درباره عالی و بی‌ نظیر بودن سهام می‌ کنند و سرمایه گذاران بی ‌اطلاع را تشویق به خرید سهام مورد نظر خود می ‌کنند. پس از بالا رفتن قیمت این سهم، این افراد کم‌ کم شروع به فروختن سهام خود و نقد کردن آن می ‌کنند. به ‌این ‌ترتیب سود کلانی به جیب می ‌زنند و قیمت سهم را به‌ شدت کاهش می‌ دهند.

 

ترفند پانزی

سابقه این ترفند به قرن نوزدهم میلادی باز می‌ گردد. این شیوه کلاهبرداری با باز کردن سندیکای فرانکلین توسط ویلیام میلر و کلاهبرداری بیش از یک ‌میلیون دلار آغاز شد. این شیوه تقلب به اسم چارلز پانزی مشهور شد که در قرن بیستم از این ترفند استفاده کرد. ایده اصلی این ترفند آن است که یک سازمان یا شرکت شروع به جذب سرمایه افراد عادی با وعده پرداخت سود مشارکت سرمایه گذاری به نرخی بیشتر از نرخ معمول بازار می ‌کند. به این صورت سرمایه گذاران بسیاری جذب این شرکت می ‌شوند و پس ‌اندازهای خود را در اختیار آن قرار می ‌دهند. شرکت نیز با استفاده از پولی که سرمایه گذاران جدید می ‌پردازند مبالغ وعده داده ‌شده را به سرمایه گذاران پیشین پرداخت می ‌کند. به ‌این ‌ترتیب هر روز افراد بیشتری جذب شرکت سرمایه ‌پذیر می ‌شوند و درست زمانی که از سرعت سرمایه گذاری ‌ها کاسته شود، کلاهبرداری اتفاق می ‌افتد.

برای مثال، شرکتی سرمایه گذاران را با قول‌ هایی از جنس بازده‌ های بسیار بالا فریب می‌ دهد. سپس پول سرمایه گذاران را به‌جای آنکه سرمایه گذاری کند در حسابی بانکی نگه می ‌دارد. اگر یکی از مشتریان پولش را بخواهد، شرکت با استفاده از پول موجود در حساب بانکی یا آورده یکی دیگر از سرمایه گذاران پول او را به وی پس می ‌دهد. افرادی که برای این شرکت کار می ‌کنند گزارش ‌های مبادله ‌ای جعلی ایجاد می ‌کنند تا میزان بازده موردنظر را به سایر سرمایه گذاران نشان دهند. برای مثال: ما توانسته ‌ایم روی سهام فرضی سپیدنام ۱۰ درصد سود بگیریم، این هم سود سرمایه گذاری ‌تان است که تقدیمتان می‌ کنیم!

اما این شرکت حتی یک ریال هم سرمایه گذاری نکرده است و تمامی این مبادلات هم جعلی هستند

ترفند پانزی برای فریب سرمایه گذاران

حال اگر شرایط تغییر کند و به علت رکود اقتصادی یا بی‌ اعتمادی یا جو روانی، سرمایه گذاران به ‌یک ‌باره تصمیم بگیرند همه سرمایه خود را خارج کنند؛ سرمایه ‌ای بسیار عظیم باید از شرکت خارج شود. این شرکت مطمئناً این مقدار پول نقد را در حساب بانکی خود ندارد و شاید تنها درصدی از آن را در دسترس داشته باشد. این شرایط دقیقاً مانند زمانی است که بانکی از مشتریانش پول می ‌گیرد اما توانایی آن را ندارد تا در یک ‌لحظه تمام حساب ‌ها را بازپرداخت کند؛ در این صورت دردسرهای شرکت آغاز می ‌شوند و ممکن است منجر به ورشکستگی و افشای تمامی تخلفات شود.

سوء استفاده از اطلاعات

این کلاهبرداری زمانی اتفاق می ‌افتد که یک کارگزاری از اطلاعاتی که از مشتریانش در دست دارد برای معاملات خود یا شرکای تجاریش استفاده می ‌کنند. فرض کنید که شما کارگزار سهام هستید و هزاران مشتری دارید که می ‌توانید سفارش ‌های خرید آن‌ ها را ببینید و متوجه می‌ شوید که حجم عظیمی تقاضا برای سهم فرضی "زره ‌سازان" وجود دارد. اگر هزاران سفارش خرید برای سهم شرکت وجود دارد، شما می‌ دانید که این اتفاق مطمئناً منجر به افزایش قیمت سهم می ‌شود، به ‌این ‌ترتیب در بهترین زمان اقدام به خرید این سهم می ‌کنید. به ‌این ‌ترتیب شما معاملات لازم را صورت می ‌دهید، کنار می ‌ایستید تا قیمت ‌ها بالا بروند و سپس سهام خود را با سودی عالی می‌ فروشید. بازی خوب و آسانی است نه؟

البته تعجب ‌آور نباید باشد که این اقدام غیر قانونی است. با اینکه دیوانگی به نظر می ‌رسد اما شرکت ‌های بسیاری در دنیا از جمله مدافعان کارایی و شفافیت صنعت مالی اقدام به این‌گونه کارها می ‌کنند. تلخ ‌ترین نکته در این رابطه آن است که این امکان به شرکت ‌های بزرگ اجازه می ‌دهد تا سریع‌ تر وارد شوند و بتوانند در معاملات مختلف سودهای اندک بیشتری ببرند. این سودهای اندک در تعداد سفارش ‌های زیاد با حجم معاملات بالا به‌ یک‌ باره جمع می ‌شوند و سودهای کلانی را برای این شرکت ‌ها به بار می ‌آورند.

حالا شما و بقیه سرمایه گذاران درستکار در بازار چه باید بکنید؟

خب، واقعاً کار زیادی از شما در برابر این کلا‌هبرداری ‌ها ساخته نیست. بهترین کار آن است مراقب موضوعات و مواردی باشید که بیش ‌از حد عالی به نظر می‌ رسند و همیشه حواستان را جمع کنید و تا اطلاعات کاملی در مورد یک سرمایه گذاری به دست نیاورده ‌اید، اقدام به خرید یا سرمایه گذاری نکنید.

منبع : سنا

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 شهریور 1397 ساعت 18:18
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com