فانی: سالانه 130 میلیون جلد کتاب درسی در کشور چاپ می شود

سه شنبه, 16 تیر 1394 ساعت 10:29

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این وزارتخانه بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور است افزود: سالانه 130 میلیون جلد کتاب در قالب یک هزار عنوان برای استفاده دانش آموزان در سراسر کشور به چاپ می رسد. 

علی اصغر فانی شامگاه دوشنبه در شصت و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان تهران در باغ موزه دفاع مقدس ، افزود: تهیه و انتشار این میزان کتاب ظرفیت بسیار مناسب و بالایی را برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور فراهم کرده است.

وی اظهار کرد: این ظرفیت فقط در نهاد آموزش و پرورش وجود دارد تا بتواند از این طریق علاوه بر توسعه فرهنگ کتابخوانی، زمینه افزایش سرانه مطالعه در کشور را نیز فراهم کند.

** آموزش و پرورش بستر فرهنگ عمومی است 
فانی با بیان اینکه آموزش و پرورش بستر طبیعی انجام فعالیت های فرهنگی است گفت: اگر فرهنگ را مجموعه ای از هنجارها، بایدها، نبایدها، عادات و آداب بدانیم در دوران تحصیلی دانش آموزان به دلیل اقتدار نظام تعلیم و تربیت در مدارس ما می توانیم بهتر در امر فرهنگی نتیجه بگیریم. 
فانی با بیان اینکه جای اصلی فرهنگ و انتقال فرهنگ در آموزش و پرورش است افزود: ارائه آموزه های دینی و آموزش قرآن از تکالیف مهم آموزش و پرورش در همه پایه های تحصیلی است و برهمین اساس قرآن در تمامی مقاطعی تحصیلی به دانش آموزان آموزش داده می شود.
فانی اضافه کرد: یکی از اهداف محوری وزارت آموزش و پرورش ترویج فرهنگ قرآنی در میان دانش آموزان است که این مهم از طریق ارائه آموزش در بخش های روخوانی، روان خوانی، تفسیر و مفاهیم قرآنی در دوره های مختلف تحصیلی پیگیری می شود.

* 22 واحد دارالقرآن در شهر تهران وجود دارد 
فانی در ادامه به فعالیت قرآنی وزارت آموزش و پرورش در شهر تهران اشاره کرد و افزود: گرچه اکنون مدارس تعطیل است اما وزارت آموزش و پرورش فعالیت های قرآنی خود را به صورت فوق برنامه قرآنی در استانها و شهرهای مختلف دنبال می کند.
وی گفت: در شهر تهران 22 واحد دارالقرآن و 375 پایگاه اوقات فراغت در مدارس تشکیل شده که در امر فراگیری علوم قرآنی فعالیت دارند.

* برگزاری جشنواره های قرآنی برای دانش آموزان
وزیر آموزش و پرورش از برگزاری جشنواره های فرهنگ قرآنی برای دانش آموزان خبر داد و گفت: این جشنواره ها و مسابقات بصورت شهری، شهرستانی و استانی برگزار شده و رقابت سراسری آن در قالب جشنواره تابستال امسال برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در بخش های پژوهش، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه با حضور 990دو هزار دانش آموز دختر و پسر، دوم تا دهم مردادماه در شهر شیراز برگزار می شود.
فانی افزود: همچنین مسابقات آوایی، حفظ و قرائت قرآن، اذان و مداحی نیز با حضور یک هزار و 792 دانش آموز پسر و 396 دانش آموز دختر مردادماه امسال در مشهد مقدس برگزار می شود.
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: 13 میلیون و 500 هزار دانش آموز در 105 هزار مدرسه مشغول تحصیل هستند.
شصت و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان تهران با حضور وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات، استاندار تهران، ائمه جمعه شهرستان های استان تهران، مدیرکل دستگاه های فرهنگی استان تهران در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تا 23 تیرماه در باغ موزه دفاع مقدس دایر است . منبع : ایرنا

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com