سرورهای تلگرام در راه ایران

یکشنبه, 24 مرداد 1395 ساعت 15:23

مدیرعامل شرکت خدمات اینترنتی افرا نت با بیان اینکه گوگل و مایکروسافت در آرزوی انتقال سرورهای خود به ایران هستند، از مذاکره با مدیران تلگرام برای انتقال سرورهای آنها به کشورمان خبر داد و گفت: با برطرف شدن برخی مشکلات، این اقدام انجام خواهد شد.

 

به گزارش بورس اخبار از ایرنا، «فریدون قاسم زاده» در حاشیه افتتاح نخستین مرکز اطلاعات (دیتا سنتر) بخش خصوصی در شرکت خدمات اینترنتی «افرا نت» به خبرنگاران گفت: رفع کامل تحریم ها، راه را برای ورود این شرکت های فناوری به کشور، هموار می کند.
قاسم زاده عنوان کرد: پس از اینکه تلگرام ملزم به انتقال سرور به ایران شد هم اکنون دولت چند ارایه دهنده خدمات مرکز اطلاعات(دیتاسنتری )خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.
وی سرورهای توزیع شده را یکی از استانداردهای معمول جهان برشمرد و تاکید کرد: اگر محدودیت های تحریم نبود شرکت هایی مثل گوگل از سالها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند.
مدیرعامل این شرکت اینترنتی خاطرنشان کرد: افرانت یکی از شرکت هایی است که برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به ایران تعیین شده است.
مدیرعامل این شرکت اینترنتی ایجاد و راه اندازی دیتاسنترها در داخل کشور را عامل ارتقای کیفیت خدمات شبکه ای و کاهش هزینه ها و اشتغالزایی دانست و افزود: اکنون بحث توسعه اشتغال دستور کار دولت است و خود مسوولان دولتی نیز بر تاثیر فناوری اطلاعات بر میزان اشتغالزایی واقف هستند.
قاسم زاده افزود: ایجاد دیتاسنتر در کشور تامین کنندگان سرویس های داخلی و خارجی را راغب به ارایه سرویس های خود روی این بستر خواهد کرد زیرا کیفیت خدمات دهی آنها به مشترکان نهایی افزایش می یابد و هزینه شان کاهش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت افرانت با بیان اینکه شبکه توزیع محتوای گسترده ای در کل جهان وجود دارد، عنوان کرد: شبکه مذکور در صدها نقطه واقع شده و اکنون خبرگزاری ایرنا از آن برای سرویس دهی استفاده می کند به نحوی که سرعت بارگذاری این خبرگزاری در سایر نقاط جهان همچون خبرگزاری های رسمی در جهان است.
قاسم زاده در ادامه شرکت های همراه اول و مخابرات ایران را مشتری های نخستین مرکز اطلاعات( دیتاسنتر ابری) ایران اعلام کرد و گفت: زمینه همکاری با همراه اول و مخابرات برای ارایه خدمات در نقاط پرترافیک فراهم شده است و ظرفیتی را برای اپراتور اول تلفن همراه به میزان 100 و 200 گیگابایت در نظر گرفتیم که احتمال دارد تا مهر بهره برداری شود.‏
وی عنوان کرد: در دیتاسنتر ماژولار ظرفیتی هم برای مخابرات در 9 مرکز پر ترافیک در نظر گرفته شده است.
قاسم زاده خاطرنشان کرد: خدمات ابری بیشتر مورد نیاز همکاران مخابراتی است تا خود اپراتورها بنابراین استارت آپ های همکار اپراتورها که جوان هستند و ممکن است استفاده از تجهیزات خودشان ضربه به برند بزرگتر بزند، مشتری ما می شوند.
مدیرعامل افرانت افزود: اپراتورهای دیگر اکنون وارد مذاکره با ما برای دریافت سرویس نشده اند.
وی درباره نوع سرویس ارایه شده به اپراتورهای مذکور گفت: مذاکرتمان در حد اعطای مالکیت دیتاسنتر به اپراتورها می تواند باشد.
قاسم زاده ادامه داد: هیچ مذاکره ای با تلگرام نداشته ایم اما با توجه به اینکه موظف شده است تا پایان سال سرورهایش را به داخل کشور برای ارایه خدمات منتقل کند یکی از شرکت هایی که در ارتباط با ظرفیت های فنی از آن استعلام شده است، ما هستیم.
این مدیر عامل بخش خصوصی کشور افزود: ما ظرفیت خود را به مسوولان تلگرام اطلاع داده ایم اما علاوه بر این با شرکت آمازون نیز صحبت هایی را در ارتباط با همکاری بدون واسطه داشته ایم که سرانجام آن به وضعیت لغو تحریمها بستگی دارد.
وی اندازه بازار را تعیین کننده در میزان استفاده دانست و یادآور شد: در نظر داشته باشید سهم بازار ایران براساس تحلیل هایی که برای درآمدهای این بخش در سال 2019 پیش بینی شده حدود 4 میلیارد دلار خواهد بود زیرا سهم درآمدهای ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان در این بازه زمانی 400 میلیارد دلار برآورد شده است.
قاسم زاده افزود: با توجه به افشاگری های ادوارد اسنودن در ارتباط با شنود اطلاعات کاربران توسط سازمان جاسوسی آمریکا، اغلب کشورها به سمت استفاده از زیرساخت ها و تجهیزات در اختیار خودشان رفته اند و به عنوان مثال اگر دیتاسنتری ابری مانند آمازون در دنیا فعالیت می کند، هنگام بارگذاری اطلاعات مشتریانش از آنها می پرسد که اطلاعات در کدام کشور و بر روی چه نودی از شبکه توزیع محتوا قرار داده شود.
مدیرعامل افرانت عنوان کرد: به طور قطع اگر دیتاسنتر محلی نداشته باشیم در سال 2020 که اتومبیل ها بدون راننده حرکت می کنند با مشکل های زیادی مواجه خواهیم شد کما اینکه تا آن زمان تکنولوژی نسل 5 باید توسعه یافته باشد زیرا برای حرکت اتومبیل سنسورها باید در تعامل مستقیم با دیتاسنتر و دیتاسنترها نیز آماده پردازش اطلاعات و ایجاد فرمان برای اتومبیل باشند. حال در نظر بگیرید فردی به فاصله دو متری خود را جلوی اتومبیلی که بدون سرنشین است پرتاب کند، در چنین شرایطی باید زیرساخت ها و پهنای باند جوابگوی تقاضای شبکه برای بررسی دستورات لازم باشد.
به گزارش ایرنا، نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران با ظرفیت 20 هزار سرور مجازی و با سرمایه گذاری 400 میلیارد ریال با استفاده از توان داخلی در شرکت دانش بنیان افرانت احداث شد و امروز توسط محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره برداری رسید.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 مرداد 1395 ساعت 17:23

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com