آلزایمر در کمین است، ضرورت آزمایش سالانه پیش بینی زوال عقل

پنج شنبه, 01 بهمن 1394 ساعت 18:28

 با توجه به اینکه اختلالات زوال عقل و بیماری آلزایمر رشد بی رویه ای دارد، آزمون های سالیانه پیش بینی زوال عقل ضروری است.

 

به گزارش بورس اخبار ازساینس، اکثر افراد از اختلالات زوال عقل و علایم آن آگاه نیستند، با وجودیکه این بیماری جدی عصبی، بیش از 47 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.
هیچ درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارند، ولی با تشخیص به موقع و اتخاذ راهکار مناسب، می توان علایم بیماری را کاهش داد. 
چندی است که محققان آزمون هایی را تدوین کرده اند که به راحتی می تواند علایم اولیه را سال ها پیش از بروز بیماری، حتی در دوران میانسالی تشخیص دهد. این آزمون ها به مرور و با گذشت زمان بهینه شده اند و اکنون نتایج آن بسیار دقیق و قابل اطمینان هستند.
استانداردترین آزمون زوال عقل، Dementia Risk Score نام دارد. این آزمون با استفاده از الگوریتمی تهیه شده است که احتمال آلزایمر را با دقت فوق العاده پیش بینی می کند. همچنین این آزمون نشان می دهد چه افرادی در معرض خطر آلزایمر قرار ندارند.
به رغم پیشرفت علم در زمینه پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می دهد که در حال حاضر 47 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. 
بر اساس گزارش این سازمان، در حال حاضر در آمریکا حدود 5.3 میلیون نفر به آلزایمر مبتلا هستند و پیش بینی می شود که این آمار تا سال 2050 میلادی سه برابر شود و به 15.8 میلیون نفر برسد. 
دفتر اقتصاد بهداشت انگلیس، آمار قابل تاملی را منتشر کرده است؛ این آمار نشان می دهد که 32 درصد نوزادان، یعنی یکی از سه نفر که در سال 2015 میلادی در انگلیس متولد شده اند، در طول عمر خود به زوال عقل مبتلا می شوند. این مطالعه نشان می دهد که 27 درصد نوزادان پسر و 37 درصد نوزادان دختر، زوال عقل را تجربه خواهند کرد. 
به گفته مدیر انجمن آلزایمر انگلیس، این ارقام واقعیت تلخی را گوشزد می کند که نیازمند ارایه راهکارهای عملی برای پیشگیری و درمان این بیماری است. 
بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز می کند و به این ترتیب انتقال پیام های عصبی مختل می شود. دلیل این بیماری همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شوند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو چاقی، باریک شدن شریان کاروتید، سطح پایین تحصیلات، افسردگی، فشار خون بالا، عدم تحرک، استعمال دخانیات، ضعف بدنی، سطح بالای اسید آمینه و دیابت نوع 2 را به عنوان مهمترین عوامل خطر ساز و ایجاد کننده آلزایمر برشمرده اند.

به نقل از ایرنا

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 بهمن 1394 ساعت 18:52
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com