انقلاب انرژی و لزوم آمادگی ما

سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 14:25

همانطور که اینترنت در اواخر قرن بیستم بسرعت تحولات عظیمی را در زندگی ما بوجود آورد انقلاب انرژی و ظهور باطری های گرافنی و سوپرخازن ها می رود تا با همان سرعت دنیای ما را متحول کند و بزرگترین شگفتی قرن بیست و یکم را رقم زند.

 

ظرف کمتر از ١٠ سال تولید خودروهای تمام برقی بسیار پر قدرت و بادوام که ظرف ١ دقیقه بله ١ دقیقه شارژ می شوند و با هر شارژ تا ١٠٠٠ کیلومتر را طی می کنند طومار خودروهای بنزینی را درهم خواهد پیچید و آنها را به خاطره تاریخ خواهد سپرد. پمپ بنزین ها، مغازه های مکانیکی، تعویض روغنی ها، رادیاتور و اگزوز سازی ها و دهها شغل مشابه که به بنزین و نفت و گاز مربوط می شود کلاً ناپدید خواهد شد.
پالایشگاههای تولید بنزین و گازوئیل تعطیل می شوند و امر حمل و نقل روزانه میلیونها لیتر انواع فرآورده های نفتی متوقف خواهد شد.
سروصدای خودروها که به آنها عادت کرده ایم خاموش می شود و سکوت زائدالوصفی درخیابان ها حاکم می شود سکوتی که در آن بجز صدای مردم و پرندگان تنها صدای اضافی صدای اصطکاک چرخ خودروها با آسفالت است. ساکنان ساختمان های کنار اتوبانها و خیابانها از شر صدای خودروها در امان خواهند شد و بالاخره می توانند پنجره هایشان را باز کنند.
آلودگی هوا به حداقل خواهد رسید و مردم پایتخت می توانند هر روز کوههای زیبای البرز و قله سر به فلک کشیده دماوند را نظاره کنند.
نیاز مردم به زندگی در شهرها و کنار شبکه های برق منتفی می شود. و هرخانه می تواند از طریق نصب سلولهای خورشیدی بسیار پیشرفته که به شکل پوششهای سقفی بسیار نازک و زیبا تولید می شوند کل برق مصرفی خود را تأمین کند و از همین طریق خودرو ساکنین خانه شارژ می شود.
مصرف نفت بعنوان عامل تأمین انرژی بشدت کاهش می یابد و کشور ما که متأسفانه هنوز اقتصادش به نفت وابسته است با چالش های جدی روبرو خواهد شد. در همین راستا لزوم سرمایه گذاری روی تولید محصولات پتروشیمی بجای تولید سوخت بشدت حس می شود. جالب است که گرافن که ستون فقرات تولید باطری و سوپرخازن های جدید است خود از کربن و نفت تولید می شود.
آیا زمان آن نرسیده است که بخود آییم و به این انقلاب بزرگ بپیوندیم؟ آیا متوجه هستیم که لازم است سرمایه گذاری های جدی ای روی توسعه تکنولوژی های جدید کنیم تا سری در سرای صنعت آینده جهان داشته باشیم؟ آیا خنده دار نیست که در این شرایط خودروسازان ما که هیچگاه مسئله هزینه کرد روی تحقیق و توسعه را جدی نگرفته اند هنوز روی فراگیری سیستم انژکتور و یا حتی تکنولوژی پیچیده و بسرعت از مد افتاده هیبرید وقت می گذارند؟
باور کنیم که عمر خودروهای بنزینی بسر آمده و باید از هر وسیله ای برای توسعه استفاده از خودروهای برقی و سلولهای پیشرفته خورشیدی استفاده کنیم. ورود موتورسیکلت ها و خودروهای بنزینی را ممنوع و یا بسیار محدود کنیم و در مقابل ورود خودروهای تمام برقی را کاملا آزاد و حقوق گمرکی آنها را صفر کنیم. شرکتی دانش محور با سرمایه مکفی برای جذب متخصصین و نابغه های کشور برای فراگیری و توسعه فن آوری های جدید تأسیس کنیم. شرکتی تولیدی که هدفش نه تنها تحقیق بلکه ساخت و تولید باطری ها و سوپرخازن ها، سلولهای منعطف خورشیدی و خودروهای با کیفیت برقی است.
به خودروسازان داخلی تکیه نکنیم. آنها بشدت سرگرم و سردرگم فن آوری های عقب افتاده اند و نمی توانند بخوبی افق های جدید را حس کنند. در غرب نیز نه خودروسازان مشهور که شرکتهای نوبنیاد ابتدائاً ناشناس این تحول عظیم در امر تولید خودروهای برقی بسیار با کیفیت را آفریدند.

دکتر علی تابش

آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 14:24
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com