خط ٣مترو ، ایستگاه تفاهم قالیباف و روحانی

چهارشنبه, 01 مهر 1394 ساعت 05:00

ایستگاه‌های شهیدبهشتی، شهید زین‌الدین، نوبنیاد و شهرک قائم از نیمه شمالی خط سه مترو تهران روز گذشته با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد و به این ترتیب با احتساب ایستگاه‌های قبلی افتتاح‌شده شمالی‌ترین نقطه تهران به جنوبی‌ترین نقطه آن متصل شد.

 

درواقع همه ایستگاه‌های این خط هنوز آماده نیست و نیمه شمالی آن از ایستگاه شهیدبهشتی تا شهرک قائم(عج) به بهره‌برداری رسید و به این ترتیب این خط از آزادگان به قائم می‌رسد.افتتاح دیروز آن‌قدر مهم بود که نمایندگان مردم جلسه شورای شهر را به یک سالن در شهرک قائم منتقل کردند و بعد از بررسی دو دستور جلسه  دسته‌جمعی برای افتتاح مترو رفتند.

Image result for ‫افتتاح خط ٣ مترو‬‎

سخنرانی هسته‌ای زیرزمین
به گزارش بورس اخبار میهمان ویژه مراسم افتتاح این خط حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی بود که بلافاصله بعد از مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس به مترو آمد. رئیس‌جمهور پس از بازدید از مترو و سفری کوتاه با آن سخنانی با محوریت حقوق هسته‌ای داشت و با تأکید بر اینکه در مذاکرات حقمان را گرفتیم و مذاکره‌کنندگان ما برای کلمه کلمه و حتی نقطه و ویرگول آن جنگیدند، اظهار کرد: مذاکرات اخیر حتما یکی از مذاکرات افتخارآمیز ایران است. وی با اشاره به توافق ژنو با تاکید بر اینکه توافق اخیر کار بزرگی بود که ملت ایران انجام دادند، اظهار کرد: در دنیا شوخی نیست که یک کشور در حال توسعه با شش قدرت پررنگ جهان بنشیند و حق خود را بگیرد.وی با اشاره به لغو قطع‌نامه‌های گذشته سازمان ملل پس از توافق هسته‌ای اظهار کرد: امروز در دنیا یک کشور نیز پیدا نمی‌شود که بگوید در توافق اخیر بر سر ایران کلاه رفته است؛ حتی آنها که دشمنی بسیاری دارند مانند صهیونیست‌ها نیز نمي‌گویند که ایران همه‌چیز گرفته است. در دنیا کسی نیست که بگوید در مذاکرات اخیر ایران با قدرت ظاهر نشده است. رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان ملل خاطر‌نشان کرد: نخستین قطع‌نامه شورای امنیت ملی سازمان ملل درباره ایران و مربوط به جنگ جهانی دوم بود که در آن نسبتا از ایران حمایت کرده است. گرچه در این هفتاد سال قطع‌نامه‌های بد بسیاری درباره ایران از سوی شورای امنیت صادر شد اما یکی از آخرین قطع‌نامه‌های شورا، قطع‌نامه ٢٢٣١ است که قطع‌نامه نسبتا خوبی است.
دیگر نمی‌توان مشکلات حمل‌ونقل را روی زمین حل کرد
رئیس‌جمهور در ادامه از شهردار و اعضای شورای شهر تهران و مدیر و مهندسان و کارگران مترو تشکر کرد و گفت: طرح ایجاد مترو در زمان حضور بنده در مجلس دوم مطرح شد و پس از بررسی‌های فراوان به لطف خدا کار آغاز و پیگیری شد و امروز نیز شاهدیم که گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است.
روحانی با بیان اینکه امروز احساس می‌کنیم که در کلان‌شهرها نمی‌توان مشکلات حمل‌ونقل را روی زمین حل کرد، گفت: بهترین، سریع‌ترین، با صرفه‌ترین و عادلانه‌ترین راه برای حمل‌ونقل شهری در کلان‌شهرها و شهرهای پرجمعیت مترو است؛ چرا که در قطارهای مترو همه اقشار کنار یکدیگر می‌نشینند و مسیر را با سرعت و باصرفه‌ترین هزینه و زمان طی می‌کنند.
وی همچنین بر لزوم ترویج کتابخوانی در قطارهای مترو تاکید کرد و گفت: آموزش سبک زندگی باید در اولویت باشد و در عین حال ایستگاه‌های مترو باید معرف معماری کشور باشند. مترو علاوه بر رفع مشکل حمل‌ونقل، صنعت، تکنولوژی و اشتغال را نیز به همراه دارد و همه ارگان‌ها باید برای توسعه مترو مشارکت کنند.
رئیس‌جمهور در بخشی از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم که همواره در فعالیت‌های خود رضایت مردم را جلب کنیم، خاطر نشان کرد: در غرب رضایت مردم برای قدرت‌یافتن برخی است. آنها می‌گویند مردم را راضی کنیم که در هنگام انتخابات به ما رای بدهند، اما در اسلام گرچه اشکال ندارد و حرام نیست اما ما رضایت مردم را آن هم نه به خاطر جلب آرای آنها، می‌خواهیم چرا که رضایت مردم موجب رضایت خداست و چنانچه آنها را خوشحال کنیم خالق آنها را خوشحال کرده‌ایم.روحانی با اشاره به اینکه خدمات فنی و مهندسی مترو می‌تواند به کشورهای منطقه هم منتقل شود، افزود: ان‌شاءالله دولت هر کمکی در راستای مترو لازم باشد، انجام خواهد داد و بند «ق» راه خوبی در این زمینه برای دولت باز کرده است.
رئیس‌جمهور همچنین در بخشی از صحبت‌های خود با انتقاد از تراکم فروشی توسط شهرداری تهران اظهار کرد: چنانچه مقداری این مسأله مراعات شود، شهری تمیز و زیبا خواهیم داشت.
مشکلات دولت در تأمین اعتبارات حمل‌ونقل را درک می‌کنیم
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران هم که در این دو سال چندین بار از تأخیر در پرداخت کمک‌های دولت به حمل‌ونقل عمومی گلایه کرده بود، جانب میهمان‌نوازی را گرفت و گفت: ساخت مترو با عدم تامین اعتبارات از سوی دولت، بسیار سخت است، اما شهرداری تهران مشکلات دولت را در زمینه تأمین اعتبارات حمل‌ونقل عمومی درک می‌کند.
قالیباف هم ازکارگران، مهندسان و طراحان مترو که در زیرزمین و هوای بسیار بد و شرایط سخت فعالیت کرده‌اند، تشکر کرد و گفت: پول، مترو و تونل نمی‌سازد، بلکه عشق و غیرت زمینه‌ساز ساخت مترو است.
قالیباف با بیان اینکه امروزه موضوع حمل‌ونقل در کلان‌شهرها یک حق اجتماعی است، گفت: مسئولان باید نسبت به اجابت این حق اجتماعی مردم تلاش کنند. در کشورهای خارجی مردم تنها ٣٠ درصد هزینه‌های حمل‌ونقل را پرداخت کرده و مابقی را دولت و شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند؛ حمل‌ونقل عمومی تنها رفت‌وآمد نیست؛ بلکه موجب آسایش و حفظ محیط‌زیست بوده و علاوه بر ایجاد آسایش روانی در زمان بحران، بهترین مکان برای پناه‌گیری است.
شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری تهران توسعه حمل‌ونقل عمومی را در اولویت خود قرار داده است، گفت: حداکثر ٦٢ درصد از بودجه توسعه‌ای مترو متمرکز بر توسعه حمل‌ونقل است و ما قول می‌دهیم اگر یک همراهی خوبی باشد، بتوانیم حمل‌ونقل عمومی را بیش از گذشته توسعه دهیم هرچند عدم همکاری با دولت نداشتیم و با یک گفت‌وگوی ساده مشکلات مرتفع شد.قالیباف با بیان اینکه در بودجه سال ٩٣، ٢٧٠ میلیارد تومان برای شهرداری تهران اعتبار در نظر گرفته شد که تنها ١٠٩ میلیارد تومان آن پرداخت شد، گفت: این در حالی است که ساخت یک متر مترو ١٥٠میلیارد تومان هزینه دارد، اما مشکلات دولت را درک می‌کنیم و نمی‌خواهیم دولت را تحت فشار قرار دهیم هرچند که به ما گفته‌اند از دولت مطالبه كردن کنید اما مطالبه نیز منطق دارد و ما نیز مشکلات دولت را درک می‌کنیم.
 قول قالیباف به روحانی
وی خطاب به رئیس‌جمهور با بیان اینکه مترو تهران را بدون کسر بودجه و كسب اعتبار از پروژه‌ای دیگر پیش بردیم، گفت: برای حل مشکلات توسعه حمل‌ونقل تهران رایزنی‌هایی را با وزرا انجام داده‌ایم و انصافا وزیر نفت نیز کمک‌های خوبی به ما کرده‌اند اما درحال‌حاضر این اتفاق نیازمند تصمیم‌گیری شخص شماست و قول می‌دهم اگر این اعتبارات تزریق شود، ظرفیت مترو را در شش‌ماهه اول سال ٩٦ به ١٠ میلیون نفر می‌رسانیم. درحالی‌که این ظرفیت درحال‌حاضر سه میلیون مسافر است. همان‌طور که دولت توانست در یک اقدام، تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بشکند، امیدواریم مدیریت شهری در مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها مورد توجه قرار گیرد. مرکز ارتباطات شهرداری تهران از روز دوشنبه در چندین تماس با خبرنگاران اقدام به هماهنگی برای حضور رسانه‌ای شهری در این مراسم داشت اما گویا این هماهنگی با تیم دولت صورت نگرفته بود و به‌همین‌دلیل بسیاری از خبرنگاران شهری امکان حضور در مراسم افتتاحیه را نداشتند.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 مهر 1394 ساعت 08:59

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com