چاپ کردن این صفحه

مصرف 27 هزار ميلياردي قرص در ايران

دوشنبه, 12 مرداد 1394 ساعت 10:01

«خرج دوا و دكتر» همواره در كشور ما هزينه‌اي گزاف بوده است، تا جايي كه وقتي مي‌خواهند كسي را نفرين كنند مي‌گويند: «گرفتار دوا و دكتر شوي!»

اين نفرين نشان‌دهنده اين است كه هزينه درمان تا چه حد درآمد خانواده‌ها در ايران را مي‌بلعد. آمار دقيقي در اين باره وجود ندارد كه هر ايراني به صورت ميانگين سالانه چقدر پول خرج دوا و درمان مي‌كند، هر چند برخي آمار‌ها در سال‌هاي اخير حاكي از آن است كه هزينه اقتصادي بيماري سالانه 800 هزار تا يك ميليون نفر را زير خط فقر مي‌برد. در اين ميان بسته به نوع بيماري، هزينه‌اي كه فرد بايد بپردازد متفاوت است. هزينه برخي بيماري‌ها واقعا كمر شكن هستند اما برخي بيماري‌هاي ساده با هزينه‌هاي كمتري درمان مي‌شود.

 

بيماران سرطاني، تالاسمي، هموفيلي، دياليزي، بيماران مبتلا به هپاتيت،‌ام اس و... از جمله افرادي هستند كه با توجه به نوع بيماري كه دارند، مي‌بايست از داروهايي استفاده كنند كه تامين آنها با دشواري‌هايي همراه است و اصولا اگر حمايت‌هاي دولتي و بيمه‌اي نباشد، تهيه آنها براي اغلب اين بيماران دشوار و غيرممكن خواهد بود. در عين حال، ورود داروهاي جديد به بازار دارويي دنيا، يكي ديگر از دغدغه‌هاي بيماران و متوليان نظام سلامت است زيرا داروهاي جديد با توجه به فناوري كه دارند، از قيمت بالايي برخوردار بوده و امكان تهيه آنها براي بيماران، غيرممكن است. وزارت بهداشت در زمينه تامين داروهاي سرطاني، تقريبا هيچ مشكلي ندارد و پوشش بيمه‌اي اين قبيل داروها بين 90 تا 95 درصد است. داروهاي بيماران‌ام اس به‌طور صد در صد در داخل تامين مي‌شود و اگر بيماراني كه به اصرار پزشك خودشان مي‌خواهند از داروهاي خارجي استفاده كنند، مي‌بايست ماهانه 500 هزار تومان هزينه اضافي پرداخت كنند. برخي داروها هستند كه خارج از فهرست وزارت بهداشت هستند و تامين آنها براي بيماران نيازمند به اين داروها، مشكل است. به عنوان مثال، داروهاي جديد هپاتيت C بسيار گران هستند به‌طوري‌كه هزينه يك دوره درمان با اين قبيل داروها در حدود 900 ميليون تا يك ميليارد تومان مي‌شود كه اگر فقط هزار بيمار مبتلا به هپاتيت C بخواهند از اين داروهاي جديد استفاده كنند، در هفته 1000 ميليارد تومان بودجه مي‌خواهد كه در توان وزارت بهداشت نيست. براي بيماران متابوليك نيز بين 3تا4 هزار قلم دارو وجود دارد كه نمي‌توان همه اين داروها را تحت پوشش بيمه‌ها قرار داد. هزينه دارويي بيماران متابوليك ماهانه بين 100 تا 120 ميليون تومان است. سازمان غذا و دارو يارانه 120 ميليارد توماني دارو به اين قبيل بيماران پرداخت مي‌كند و معضل بزرگ و چالش اصلي وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، داروهاي جديدي است كه روانه بازار دارويي جهان مي‌شود و امكان پوشش بيمه‌اي آنها وجود ندارد. 

 2000 ميليارد تومان براي يارانه دارو

حدود ۳۰۰ خدمت جديد در ارزش‌گذاري تعرفه‌هاي دارو اضافه شده و هيچ خدمتي وجود ندارد كه بدون تعرفه باشد. پوشش بيمه‌هاي دارويي بيماري‌هاي صعب‌العلاج ۲۰۰۰ ميليارد تومان براي يارانه دارو است و مابه‌التفاوت نرخ ارز با رويكرد تحت حمايت قرار دادن داروهاي صعب‌العلاج و گران‌قيمت اعتبار منظور شده و در يك تفاهم‌نامه كارشناسي شده ميان وزراي بهداشت و تعاون حدود ۵۰۰ قلم داروي گران قيمت و صعب‌العلاج در ليست بيمه قرار گرفته كه البته هنوز در تعهدات بيمه قرار نگرفته است. با توجه به رويكرد كلي نظام و سياست‌هاي ابلاغي افزايش جمعيت، رويكرد بيمه سلامت كمك به درمان بيماران اين حوزه است و ۲۸ قلم داروي نازايي در ليست بيمه قرار گرفته كه ۱۸ قلم اين داروها در سال 94 اضافه شده است. 

 توليد داروهاي گران‌قيمت با هزينه كم در داخل

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت خرداد امسال در رابطه با طرح‌هاي اين معاونت در حوزه دارو و تجهيزات گفته بود كه طرح‌هايي داشته‌ايم كه از گذشته اجرا شده بود كه كمتر از 30 درصد آنها به نتيجه رسيده و تعدادي رونمايي شده و تعداد ديگر رونمايي مي‌شود. او تصريح كرده بود به دليل گراني داروهاي خارجي، براي نمونه داروي هپاتيت C كه هر قرص آن هزار و 50 دلار قيمت دارد و بسيار گران است، در وزارت بهداشت برنامه‌اي است تا داروهاي خارجي را در داخل كشور به صورت مشابه توليد كنند و با قيمت پايين آن را عرضه كنند. فهرست اينگونه داروها تهيه شده است و كار براي توليد اين داروها در داخل كشور آغاز شده و اميدواريم پس از توليد در ليست بيمه قرار گرفته و مردم بتوانند از آنها با قيمت كم استفاده كنند. 

 340قرص براي هر نفر ايراني در سال

جداي از مساله هزينه‌هاي بيماران استفاده از دارو به ويژه داروهاي مسكن موردي است كه هزينه‌هاي گزافي روي دست افراد مي‌گذارد. ايران دومين كشور جهان در سرانه مصرف دارو پس از چين است؛ آماري نگران‌كننده كه شايد نشان از علاقه شديد ايراني‌ها به مصرف خودسرانه دارو باشد. سرانه مصرف دارو در ايران 340 قرص در سال است. به عبارت ديگر يك ايراني هر سال 340 قرص مصرف مي‌كند. يعني به‌طور متوسط روزانه حدود يك قرص. بر اساس آمارهاي موجود معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت 15 درصد داروها بدون تجويز پزشك مصرف مي‌شود. ارزان‌ترين قرص در داروخانه‌هاي كشور قيمتي حدود 100 تومان دارد يعني به ازاي يك برگه 10 تايي قرص داروخانه‌دار هزار تومان طلب مي‌كند. بر اين اساس، هر ايراني اگر ارزان‌ترين قرص را هم مصرف كند سالانه 34 هزار تومان قرص مي‌خورد. اين عدد وقتي در جمعيت 80 ميليوني كشور ضرب شود چيزي حدود 27 هزار ميليارد تومان مي‌شود. 

 محبوب‌ترين و پر فروش‌ترين داروها در ايران

«قرص استامينوفن» محبوب‌ترين، پرفروش‌ترين و پرمصرف‌ترين داروي كشور است كه تقريبا در تمام خانه‌ها موجود است. مصرف زياد اين دارو موجب وابستگي بيش از حد به آن، خشكي مجاري تنفسي و مقاوم‌تر شدن سردردها مي‌شود. پرفروش‌ترين داروها از نظر «قيمت» در بازارهاي دارويي بيشتر اختصاص به آنتي بيوتيك‌ها دارد. كلوپيدوگرل پرفروش‌ترين داروي كشور با توجه به قيمت آن است و در رديف داروهاي بيماران قلبي و عروقي است. سفكسيم آنتي بيوتيك است كه در جايگاه دوم قرار دارد. آموكسي سيلين سومين داروي پرفروش در ايران است. آلبومين در گروه داروهاي تات خوني است و به صورت سرم مصرف مي‌شود. ايميون گلبولين براي مبتلايان به نقص سيستم ايمني و در پيوند مغز و استخوان و كودكان مبتلا به ايدز مصرف مي‌شود، وبه دليل قيمت بالا پنجمين داروي پرفروش در كشور است. كو-آموكسي كلاو كه تركيبي از آموكسي سيلين و كلاولانيك اسيد ساخته مي‌شود و براي درمان بيماري‌هاي عفوني استفاده مي‌شود. سوماتروپين دارويي هورموني است كه براي كوتاهي قد ناشي از هورمون رشد استفاده مي‌شود. استفاده زياد از اين هورمون خطرساز است و قرارگرفتن اين دارو در رتبه هفتم داروهاي پرفروش هم از همين نظر، يك زنگ خطر به‌حساب مي‌آيد. ايمي پنم يك داروي ضد باكتري است كه براي درمان عفونت‌هاي افراد مبتلا به نقص ايمني و فونت‌هاي داخل شكمي استفاده مي‌شود. فيلگراتيم و متفورمين به ترتيب نهمين و دهمين داراي پر مصرف در ايران هستند كه فيلگراستيم براي بيماران مبتلا به ايدز و متفورمين به عنوان كاهنده قند خون براي افراد ديابتي 

استفاده مي‌شود. 

منبع : آرمان- ترانه موحدي نيا

آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 مرداد 1394 ساعت 18:34

موارد مرتبط