پرونده باشگاه راه آهن و ابهام در صلاحیت کمیته استیناف

دوشنبه, 15 تیر 1394 ساعت 09:38

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رسیدگی مجدد به پرونده باشگاه راه آهن در مرحله تجدیدنظر خواهی ویژه را در اختیار گرفته است، اما طبق آئین نامه انضباطی فدراسیون، کمیته استیناف صلاحیت این کار را ندارد. 

به گزارش ایرنا، در هفته های اخیر ماجرای سقوط باشگاه راه آهن تهران به لیگ دسته یک به علت تخلف مارتین موتومبا بازیکن سوئدی این تیم به سوژه بسیاری از رسانه ها تبدیل شده است اما باشگاه راه آهن درخواست تجدید نظرخواهی ویژه در این پرونده کرده و قرار است کمیته استیناف مجددا موضوع را بررسی کند. آیا کمیته استیناف که سابقا در این پرونده اظهار ماهوی کرده می تواند دوباره موضوع را بررسی کند؟. 

** موتومبا کیست؟
موتومبا بازیکن 29 ساله سوئدی اوگاندایی تبار است که 13 اسفندماه سال 93 به راه آهن پیوست و از هفته بیست و سوم برای این تیم بازی کرد و در هفت هفته ای که در ترکیب راه آهن بود، توانست این تیم را از سقوط نجات دهد. موتومبا متولد استکهلم اما با ملیت اوگاندایی است و برای تیم ملی کشورش در مقابل سنگال، لیبی و آنگولا در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل بازی کرده و جمعا در 6 بازی 253 دقیقه بازی کرده است. 
** حضور در ایران
این بازیکن اسفند ماه سال گذشته با قراردادی که گفته می شود مبلغ آن 50 هزار دلار است، سر از باشگاه راه آهن در حال سقوط درآورد. موتومبا برای راه آهن 448 دقیقه بازی کرد و یک گل حساس هم زد و حالا البته باعث سقوط راه آهن به لیگ یک هم شده است.
** گزارش تخلف موتومبا از سوی امور بین الملل فدراسیون فوتبال
چند وقت بیشتر از حضور این بازیکن سوئدی در تیم راه آهن نگذشته بود که امور بین الملل فدراسیون فوتبال، گزارشی را مبنی بر تخلف موتومبا و استفاده از مدارک جعلی به کمیته انضباطی فدراسیون ارایه کرد. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بر همین اساس، پرونده ای را برای وی تشکیل داد و 24 اردیبهشت ماه امسال پس از انجام بررسی های اولیه، رای خود را در خصوص این بازیکن و باشگاه راه آهن به شرح ذیل صادر کرد: 

«در پی گزارش واصله از امور بین الملل فدراسیون به کمیته انضباطی مبنی بر تخلف مارتین موتومبا - بازیکن خارجی تیم راه آهن در پیوستن به این باشگاه، کمیته انضباطی پرونده ای تشکیل داد و با توجه به تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که این بازیکن در دسامبر 2014 با اخذ ITC از فدراسیون فوتبال ترکیه از تیم اردو اسپور این کشور به راه آهن منتقل شده است و این در حالی است که پس از استعلام مجدد امور بین الملل فدراسیون از فدراسیون فوتبال ترکیه، مشخص و گواهی شد که این بازیکن پس از صدور ITC برای حضور در ایران و بستن قرارداد با تیم راه آهن تهران به ترکیه رفته و برای تیم اردو اسپور در یک مسابقه رسمی شرکت کرده است. 

لذا به نظر میرسد مجوز حضور این بازیکن به صورت صوری صادر شده و اوراق ارسالی از کشور ترکیه برای حضور وی در ایران به صورت واقعی صادر نشده است. صرفنظر از انجام تخلف این بازیکن در خارج از کشور، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با صدور دستور موقت، این بازیکن را از شرکت در مسابقات منع کرده تا اقدامات و بررسی های کامل تر در این خصوص انجام شود. ضمن اینکه باشگاه راه آهن تهران این حق را دارد که علیه این بازیکن و یا کارگزار وی اقامه دعوی کند.»
** سقوط راه آهن به لیگ دسته یک با رای کمیته استیناف
پس از صدور رای کمیته انضباطی، وکیل موتومبا و باشگاه راه آهن به رای صادره اعتراض کردند و پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدید نظر در اختیار کمیته استیناف قرار گرفت. دوشنبه هشتم تیر ماه امسال بود که رای تاریخی کمیته استیناف صادر شد تا بر اساس آن باشگاه راه آهن که با هزار زحمت در لیگ برتر باقی مانده و خود را برای لیگ پانزدهم آماده می کرد، به لیگ دسته یک سقوط کند. 
در رای کمیته استیناف آمده است:
1- بازیکن تیم راه آهن به نام مارتین کایونگو موتومبا به شش جلسه محرومیت از فعالیت فوتبالی و پرداخت یکصد و پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.
2- نتیجه هر یک از مسابقات باشگاه راه آهن که از بازیکن مذکور در مقابل تیم های پرسپولیس تهران، نفت مسجد سلیمان، پیکان تهران، استقلال خوزستان و سایپا البرز استفاده کرده است، سه بر صفر به نفع باشگاه های فوق الذکر اعلام می شود.

** ابهام در صلاحیت کمیته استیناف
با اعلام این رای، سقوط راه آهن به لیگ دسته یک، درصدر اخبار ورزشی رسانه ها و روزنامه ها قرار گرفت اما این پایان کار نبود و باشگاه راه آهن طبق ماده 51 آیین نامه انضباطی فدراسیون درخواست تجدید نظر خواهی ویژه کرد.  

در ماده 51 آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال آمده است: پس از صدور یک حکم قانونی لازم الاجرا، چنانچه یکی از طرفین مدارک یا مستنداتی یافت که بیست روز از یافتن آن نگذشته باشد و دستیابی به آن در زمان رسیدگی، امکان پذیر نبوده است و یا نشانگر آن باشد که حقی از وی ضایع شده است، می تواند تقاضای تجدید نظر خواهی ویژه را به ریاست فدراسیون فوتبال یا رییس هیات استان ارائه کند. 
بر اساس همین ماده، راه آهن درخواست تجدید نظر خواهی ویژه کرد و درخواست آنها برای رسیدگی مجدد به پرونده مورد موافقت قرار گرفت و قرار شد کمیته استیناف دوباره به پرونده رسیدگی کند. سئوالی که در اینجا وجود دارد این است که آیا کمیته استیناف صلاحیت رسیدگی مجدد به این پرونده را دارد؟.
بر اساس این گزارش، در ماده 29 آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال به «موارد رد اعضای رکن قضایی» فدراسیون اشاره شده است. در بند چهارم این ماده یکی از موارد رد اعضای رکن قضایی، سابقه اظهارنظر ماهوی عضو در موضوع پرونده اشاره شده است؛ یعنی وقتی مرجع یا عضوی در رابطه با پرونده ای قبلا اظهارنظر کرده، نمی تواند مجددا در همان پرونده و در مقام اعاده دادرسی، رای بدهد. 
به عبارت دیگر، کمیته استیناف که پیشتر در مقام تجدید نظر در پرونده راه آهن رای صادر کرده است، طبق قانون نمی تواند مجددا به عنوان مرجع تجدید نظر خواهی ویژه رای بدهد. 
محسن بزرگی کارشناس حقوقی فوتبال در همین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: طبق ماده 29 آئین نامه انضباطی فدراسیون، باشگاه راه آهن می تواند اظهار رد صلاحیت کمیته استیناف در مقام تجدیدنظر خواهی ویژه را بکند و طبق قانون، اعضای استیناف مردود هستند. 
وی اضافه کرد: راهکار این است که یک کمیته تشخیص برای رسیدگی به موارد تجدیدنظرخواهی ویژه تشکیل شود.
بزرگی افزود: برابر ماده 476 قانون جدید آئین دادرسی کیفری نیز، دیوان عالی کشور پس از تجویز اعاده دادرسی رسیدگی مجدد را به دادگاه هم عرض ارجاع می کند و خودش راسا وارد رسیدگی نمی شود و همین مساله در ارتباط با پرونده راه آهن و کمیته استیناف صدق دارد.
در هر صورت، جلسه کمیته استیناف برای رسیدگی به پرونده راه آهن در مقام تجدیدنظر خواهی ویژه، عصر امروز برگزار شده است اما آیا کمیته استیناف طبق قانون صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد؟.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 تیر 1394 ساعت 09:41
محتوای بیشتر در این بخش: رضا قاسمی المپیکی شد »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com